Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Radovanović je ustvrdila da je ekspertica za demografiju Tužilaštva Ewa Tabeau u izvještaju navodila uzroke smrti žrtava iz Tomašice iako joj to nije bio zadatak, te su se neki stručnjaci ogradili da taj uzrok ne mogu tačno utvrditi.

Po vještakinji Radovanović, Tabeau je, konstatujući da su sve žrtve umrle nasilnom smću, morala ostaviti mogućnost da su neke stradale u borbi, na osnovu datuma stradanja, kada su vođene i borbe.

“Ovako se insinuira da su sve smrti nastale egzekucijom ili etničkim čišćenjem… A činjenica je da nisu sve smrti nastale pod tim okolnostima, jer je bilo podataka i o borbama”, naglasila je Radovanovićeva.

Navodeći incidente iz optužnice protiv Mladića, Radovanoić je dodala da je Tabeau morala pretpostaviti da je na tim lokacijama bilo i borbi.

Radovanović je tvrdila da ni ekspert Haškog tužilaštva za sudsku medicinu John Clark nije isključio mogućnost da su neke od žrtava iz Tomašica stradale u borbi.

Tabeau je, kako je ocijenila Radovanović, na kraju svoje ekspertize neprimjereno zaključila da su žrtve iz Tomašice nastradale pod brutalnim okolnostima i tokom kampanje etničkog čišćenja, a da prethodno to nijednom nije spomenula u svom izvještaju.

Iz grobnice Tomašica i sekundarne grobnice Jakarina kosa, po podacima Međunarodne komisije za nestala lica, ekshumirano je oko 600 tijela.

Ratku Mladiću se sudi za genocid počinjen 1992. u sedam bh. opština – među kojima je i Prijedor – kao i u Srebrenici, zločine u niz opština u BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Radovanović je iznijela i niz zamjerki na demografske metode kojim je Tabeau potvrđivala identitet žrtava iz Tomašice upoređujući njihova imena sa spiskovima nestalih iz prijedorskog kraja koje su načinile bosanskohercegovačke vlasti i međunarodne organizacije.

Radovanović će svjedočenje nastaviti u četvrtak, 28. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu