Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

ala.

Kako je saopštio Mehanizam, u Apelacionom vijeću u procesu Karadžiću biće i sudije Graciela Santana iz Urugvaja, Jose Solaesa iz Španije, William Sekule iz Tanzanije i Vagn Joensen iz Danske.
Sudija Meron sebe je odredio i za sudiju koji će voditi predžalbeni postupak.
Istovremeno, sudija Meron je djelimično usvojio zahtjev Karadžićeve Odbrane da joj se odobri duži rok za najavu žalbe na prvostepenu presudu.
Umjesto u roku od 30 dana, tu najavu će Odbrana moći da uloži za tri mjeseca, od dana prijema nepravosnažne presude. Karadžić će žalbu morati da najavi do 22. juna.
Karadžića je Haški tribunal, 24. marta, nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, u periodu od 1992. do 1995. godine.
Sud je Karadžića oslobodio po tački optužnice za genocid počinjen nad Muslimanima i Hrvatima u sedam bosanskih opština.
Na statusnoj konferenciji, 6. aprila, Karadžić je presudu nazvao “monstruoznom”, tvrdeći da je tokom suđenja dokazao da nije kriv, i zatražio je da bude pušten na privremenu slobodu.
Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve