Preživljavanje više od 1.400 dana terora

6. Aprila 2016.00:00
U jednoj od najdužih opsada u historiji, koja je počela prije 24 godine, građani Sarajeva su bili izloženi kampanji terora snajperisanjem i granatiranjem, čiji je cilj bio da se stanovništvo drži u stalnom strahu.

Kada je 1992. počela opsada Sarajeva – koja će trajati više od 1.400 dana – Selma Bešović je imala 12 godina. Zbog stalnih artiljerijskih i snajperskih napada Vojske Republike Srpske (VRS), Bešović se s porodicom preselila u garsonijeru u sarajevskom naselju Socijalno jer je ta zgrada imala atomsko sklonište.

Ipak, u noći 30. aprila 1993. godine, Bešović je čula tupi zvuk poput udarca u prozor i osjetila toplinu u stomaku.

“Sjećam se topline u tijelu i malo je krenulo krvi. Ranjena sam u stomak. Sjećam se strašne panike, mama, tata, brat. A ja sve vrijeme ponavljam: ‘Šta vam je, ljudi, što paničite? Ja sam u redu. Ništa, malo me okrznuo’”, prisjeća se Bešović, koja je zatim operisana u tadašnjoj Vojnoj bolnici.

U ljeto 1994. godine, Mensur Jusić je ranjen u nogu dok se vozio u tramvaju.

“To je bio jedan od onih dana kada je Sarajevo bilo žestoko napadnuto. Ja sam odmah osjetio snažan bol u predjelu lijeve noge…”, kazao je Jusić.

Prema njegovim riječima, tada je jedna djevojka ranjena u lijevu ruku, i još jedna mlađa žena koja je imala dijete u naručju. “Mislim da su njih dvoje upravo najviše stradali u napadu jer je bilo mnogo krvi”, prisjetio se Jusić, istaknuvši da je ranjenu djevojku nosio do bolnice.

Pred Haškim tribunalom su za kampanju terorisanja građana Sarajeva osuđeni bivši komandanti Sarajevsko-romanijskog korupsa VRS-a Stanislav Galić i Dragomir Milošević. U presudama se navodi da su za više od tri i po godine, gađajući neselektivno, snage VRS-a ubile i ranile na hiljade civila te je život svakog stanovnika bio borba za preživljavanje.

Prvostepenom presudom, Haški tribunal je osudio i bivšeg predsjednika Republike Srpske (RS) Radovana Karadžića, između ostalog, i za zločine u Sarajevu. Karadžić je kao vrhovni komandant i najviši politički zvaničnik, prema presudi, imao kontrolu nad VRS-om i koristio je kampanju terora “kao sredstvo pritiska u postizanju političkih ciljeva”.

“Civili u Sarajevu su gađani iz snajpera dok su donosili vodu, šetali gradom ili koristili javni prevoz. Djeca su gađana dok su se igrala ispred svojih kuća, šetala s roditeljima ili se vraćala kući iz škole”, navodi se u presudi.

Mensur Jusić smatra da je Karadžić trebao dobiti doživotni zatvor samo za zločine u Sarajevu.

Na obilježavanju 6. aprila, Dana Sarajeva, gradonačelnik Ivo Komšić istakao je da je Sarajevo tokom rata pobijedilo fašizam.

“Mi smo ovdje u Sarajevu pobijedili fašizam. Važno je da se ovi dani u Sarajevu i širom Evrope obilježe i da se zaustavi propaganda koja postoji u našem okruženju, a kojom se žele izjednačiti oni koji su se borili protiv fašizma i oni koji su nosioci fašističkih ideja”, rekao je Komšić.

Prema dostupnim podacima, tokom opsade Sarajeva ubijeno je preko 11.000 osoba, među kojima više od 1.000 djece i maloljetnika.

Lamija Grebo