Subota, 15 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je potvrđeno Balkanskoj istraživačkoj mreži (BIRN) BiH, SIPA je od Državnog tužilaštva prošle sedmice dobila nalog za istragu kako bi se utvrdile okolnosti o nestanku novca iz blagajne ove agencije.

Kako saznaje BIRN, inspektori SIPA-e su u četvrtak, 18. februara, nekoliko sati proveli u uredima BHANSA-e pregledajući dokumentaciju. Istraga je otvorena nakon što je suspendiran glavni blagajnik BHANSA-e, koji je osumnjičen za nestanak novca.

Iz BHANSA-e, tražeći da se poštuje presumpcija nevinosti, ne žele komentirati ništa u vezi sa nestankom novca.

BIRN je početkom februara pisao o nestanku novca iz BHANSA-e, nakon čega je iz ove kompanije potvrđeno da je zbog “teže povrede službene dužnosti” došlo do suspenzije glavnog blagajnika Dejana Pudara.

Glavni blagajnik je krajem januara, nakon pregleda finansijskog poslovanja, suspendiran jer se sumnja da je iz blagajne nestalo oko 400.000 maraka. Novac je prisvajan fiktivnim putnim nalozima, dopisivanjem cifara i na druge slične načine.

Inspektori SIPA-e istražuju i da li su iz blagajne BHANSA-e ilegalno finansirane aktivnosti i organizacije koje nemaju nikakve veze s radom ove agencije.

Najčitanije
Saznajte više
Preko 50 hiljada slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca
Preko 50.000 slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca zabilježeno je na platformi “Registar 145a”, građanskoj incijativi koja je nastala s ciljem zakonskog prijavljivanja ovih krivičnih djela.
Selefijski daija Elvedin Pezić pušten nakon privođenja na Kosovu, tvrdi portal za koji piše
Elvedin Pezić, jedan od popularnijih selefijskih daija u Bosni i Hercegovini poznat po svojim kontroverznim stavovima protiv žena, priveden je u četvrtak na Kosovu nakon čega je, prema objavama redakcije portala čiji je član, pušten na slobodu.
Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće