Tužilaštvo nezadovoljno sporazumom s Gojkovićem

4. Februara 2016.00:00
Tužilaštvo BiH nije zadovoljno odlukom srbijanskog pravosuđa da Branu Gojkovića, nakon postizanja sporazuma o priznanju krivice, osudi na deset godina zatvora za ubistvo 800 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji u Branjevu.

This post is also available in: English

Iz Tužilaštva BiH navode da je Gojković trebao biti osuđen na veću kaznu zatvora s obzirom da se radi o “jednoj od najsurovijih egzekucija u genocidu u Srebrenici”, kao i da ga je srbijansko pravosuđe trebalo izručiti BiH pošto nema državljanstvo Srbije.

“Posebno smo nezadovoljni činjenicom da Gojković, u okviru sporazuma, nije svjedočio u predmetima protiv drugih osumnjičenih te da je sporazum sklopljen ubrzo nakon što je iz BiH upućen zahtjev za izručenje. Predstavnici obitelji žrtava iz Srebrenice također su kontaktirali Tužilaštvo BiH i izrazili nezadovoljstvo sporazumom o priznanju krivnje”, navodi Državno tužilaštvo.

Nekadašnji pripadnik Desetog diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS) Brano Gojković sklopio je u Beogradu sporazum kojim je priznao krivicu za ubistva više stotina Srebreničana počinjena u julu 1995, nakon čega je osuđen na deset godina zatvora.

Tužilaštvo BiH je za Gojkovićem 2010. godine raspisalo potjernicu.

Iz Tužilaštva BiH su uputili apel srbijanskim kolegama da ubrzaju procesuiranje drugih osumnjičenih za zločine u Srebrenici.

“U Srbiji se nalazi još pripadnika Desetog diverzantskog voda – poput Zorana Obrnovića zvanog Maljić, zatim nekadašnji ađutant Ratka Mladića Dragomir Pećanac, kao i zapovjednik voda Milorad Pelemiš, koji čak daje intervjue u TV emisijama – te u interesu pravde, pozivamo pravosuđe Srbije na procesuiranje ovih osumnjičenih ili njihovo izručenje BiH”, navode iz Tužilaštva BiH.

Pred Sudom BiH je za zločin na Branjevu osuđeno pet bivših pripadnika Desetog diverzantskog odreda na ukupno 122 godine zatvora, dok je Aleksandar Cvetković nepravosnažno oslobođen krivice. U Haagu je Dražen Erdemović nakon priznanja krivice osuđen na pet godina zatvora

Denis Džidić


This post is also available in: English