Ponedjeljak, 3 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Zorica Đurđević uložila je lične karte Međunarodnog crvenog krsta za nekoliko svjedoka koji su bili zatočeni u Rapatnici, te spiskove pripadnika vojne policije i oružanih snaga u Srebreniku.

U spis su uvršteni i izvještaji o predaji naoružanja u selima Potpeć i Jasenica i čišćenju od neprijateljskih snaga, kao i predaji stanovnika sela Brezje.

Prema optužnici, mještani ovih sela srpske nacionalnosti bili su od juna do avgusta 1992. zatočeni u naseljima Rapatnica i Luke, gdje su zlostavljani i mučeni.

Za ove zločine su optuženi Ekrem Ibračević, bivši načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne Odbrane (TO) u Srebreniku, te Faruk Smajlović i Sejdalija Ćović, nekadašnji pripadnici vojne policije.

Tužiteljica Đurđević uložila je i tri kratka video-snimka na kojima je riječ o predaji, radu vojne policije i načinu borbe protiv neprijatelja, o čemu govori optuženi Ibračević.

Nakon što je na prošlom ročištu Sudsko vijeće odbilo veći broj materijalnih dokaza Tužilaštva uglavnom zbog irelevantnosti, Đurđević je danas odustala od više od 40 dokumenata.

Nastavak suđenja je 17. novembra, za kada je planirano čitanje iskaza optuženih iz istrage.

Najčitanije
Saznajte više
Državno tužilaštvo formiralo predmet nakon veličanja Slobodana Praljka
Nakon što je u Čapljini otkriven spomenik pravosnažno osuđenom ratnom zločincu Slobodanu Praljku, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet, potvrđeno je za Detektor iz ove institucije.
Komesar najavljuje objavu istrage protiv policajaca, ali odbija komentarisati ranije disciplinske postupke
Policijska uprava neće biti zatvorena prema javnosti u objavi rezultata disciplinske istrage protiv suspendovanih policajaca koji su uhapšeni zbog neprimjerenog kontakta i odnosa s maloljetnom osobom, rekao je policijski komesar Fatmir Hajdarević, ali je odbio komentarisati zašto javnosti nisu dostupni rezultati disciplinskih postupaka protiv sarajevskih policajaca.
Za zločine u Velikoj Kladuši 19 i po godina zatvora