Članak

Vještakinja: Bosanski istražitelji pogrešno utvrdili pravac

28. Septembra 2015.00:00
Zorica Subotić, vještakinja Odbrane za balistiku, nastavila je na suđenju Ratku Mladiću da pobija navode optužnice da je Vojska Republike Srpske (VRS) ispalila granate koje su, u nizu incidenata, izazvale brojne civilne žrtve u Sarajevu.

This post is also available in: English

Analizirajući eksplozije tri minobacačke granate koje su 4. februara 1994. u sarajevskom naselju Dobrinja ubile osam, a ranile 18 građana, Subotićeva je ustvrdila da su bosanski istražitelji pogrešno odredili pravac iz kojeg su projektili doletjeli.

Pravac doleta granata bio je “prema položajima Armije BiH (ABiH)”, rekla je Subotićeva, naglasivši da u pravcu iz kojeg su doletjeli projektili nije bilo položaja VRS-a bližih od “šest kilometara”.

Mladić, tadašnji komandant VRS-a, optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem.

Vjerodostojnost istrage sarajevske policije Subotićeva je osporavala i tvrdnjom da se u izvještaju pominju tri granate, a da su, zapravo, eksplodirale četiri.

“Dvije granate su analizirane, jedna je samo spomenuta, a četvrta nije ni spomenuta u policijskom izvještaju”, kazala je ona.

Subotićeva je rekla i da se za jednu osobu koja je u policijskom izvještaju bila navedena kao deveta žrtva – kasnije utvrdilo da je živa.

Iako taj incident nije u optužnici, Subotićeva je na sličan način negirala i nalaze sarajevske policije o stradanju civila u redu za vodu ispred Osnovne škole na Dobrinji 18. juna 1994. godine.

Policijski izvještaj koji je okrivio srpsku stranu, kako je ocijenila, sadržavao je “impozantnu količinu nedosljednosti i nelogičnosti”.

Prema vještakinji Odbrane, granata je doletjela sa udaljenosti između 300 i 450 metara, gdje su, kako je sugerisala, bili položaji ABiH.

Za tri granate, koje su 8. novembra 1994. na Koševskom brdu ubile troje civila, od kojih su dvoje bili maloljetni brat i sestra, Subotićeva je izjavila da su istražitelji francuskog UNPROFOR-a utvrdili da su doletjele “sa bosanske strane”.

“Taj zaključak smo i mi donijeli poslije analize”, rekla je ona, dodavši da se nalazu “plavih šljemova” protivila sarajevska policija.

Kako je najavio Mladićev branilac Branko Lukić, Subotićeva će sutra, 29. septembra, svjedočiti o eksplozijama na sarajevskoj pijaci Markale.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest općina imao razmjere genocida, i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English