Tuševljak tvrdi: U Sarajevu ubijeno više od 3.000 srpskih civila
This post is also available in: English
Tuševljak, pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) koji se bavio istragom o ratnim zločinima počinjenim nad Srbima, posvjedočio je da je “3.300 civilnih žrtava” palo “u deset sarajevskih opština”, pružajući na uvid spisak sa njihovim imenima.
Od tog broja, samo na Grbavici je u prve dvije ratne godine – 1992. i 1993. – ubijeno oko 700 srpskih civila, snajperskim hicima ili granatama ispaljenim sa položaja Armije BiH (ABiH) iz dijela Sarajeva pod njenom kontrolom, izjavio je Tuševljak.
Mladićeva Odbrana je, kao dokaz za to, u sudnici prikazala snimak tijela dvije osmogodišnje djevojčice koje su ubijene mecima iz snajpera.
“Utvrđeno je da su snajperski hici došli sa položaja ABiH, udaljenih oko 200 metara, što znači da je onaj koji je pucao mogao vidjeti da su to djeca. Ove dvije devojčice su se igrale ispred svoje zgrade kada su pogođene”, rekao je Tuševljak.
Zajedno sa nastradalim pripadnicima VRS-a, na Grbavici je u istom periodu stradalo ukupno 1.600 Srba, precizirao je svjedok.
Tuševljak je kazao i da je u Sarajevu bilo “126 logora i mjesta gdje su srpski civili bili protivpravno zatočeni”.
Ratko Mladić, ratni komandant VRS-a, optužen je za terorisanje građana Sarajeva dugotrajnim artiljerijskim i snajperskim napadima.
Zbog svih navedenih zločina, komisija MUP-a RS-a je, prema riječima Tuševljaka, podnijela Tužilaštvu BiH 280 krivičnih prijava i izvještaja.
U unakrsnom ispitivanju, tužiteljka Caroline Edgerton dokazivala je, na konkretnim primjerima, da su na Tuševljakovom spisku srpskih žrtava navedena i imena Srba poginulih u Sarajevu od granata koje je ispalila VRS.
Navodeći imena nastradalih, zastupnica Optužbe je ustvrdila da su se na spisku našli i srpski civili ubijeni 4. februara 1994. u eksplozijama granata u naselju Dobrinja, i sutradan na pijaci Markale.
Tuševljak je odgovorio da ne zna “napamet” zašto su te osobe uvrštene na spisak dok ne pogleda propratno obrazloženje. Dodao je da je podatke o Srbima stradalim u Sarajevu dobijao od beogradskog Centra za istraživanje zločina nad srpskim narodom.
“Vi pokušavate da spisak od 3.300 imena svedete na dva događaja, a imate 3.300 događaja… Ja s tim ne mogu da se složim”, rekao je svjedok.
Tuševljak je ustvrdio da je spisak “preliminaran” i da je “još u fazi provjere” i da je “cilj samo da se utvrdi istina” o zločinima. “To je otvorena knjiga za sve one s dobrom voljom da dokumentuju stradanje Srba u Sarajevu”, dodao je Tuševljak.
Prema optužnici, VRS je 5. februara 1994. ispalila granatu koja je na Markalama ubila 66, a ranila više od 140 osoba. Tri granate u naselju Dobrinja su 4. februara 1994. godine, prema optužnici, ubile osam i ranile 18 građana Sarajeva.
Vjerodostojnost spiska srpskih žrtava koji je Tuševljak predočio tužiteljka Edgerton je osporavala i navodeći da su na njemu žrtve stradale izvan Sarajeva, u opštinama Olovo, Kladanj, Rogatica i Konjic.
Tužiteljka je naznačila da su na istom spisku srpskih žrtava navedeni i pripadnici ABiH. Tuševljak je uzvratio da se na spisku “nalaze pripadnici ABiH koji su Srbi i koji su žrtve ratnih zločina od strane te iste ABiH”. “Oni u tom trenutku nisu bili u svojstvu vojnika, na izvršenju borbenih zadataka.”
Na sugestiju zastupnice Optužbe da je spisak srpskih žrtava neprovjeren i zastario, Tuševljak je izjavio: “To je ono što smo imali u tom trenutku, podaci do 2007, 2008, i zato vam kažem da se ta istraživanja nastavljaju”.
Unakrsno ispitivanje Tuševljaka tužioci će okončati sutra, 1. septembra.
Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.