Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Laličić je, kao bivši pripadnik Prvog korpusa Armije BiH (ABiH) i stražar u podrumu nedovršene zgrade u Hrasnici (općina Ilidža) u koji su bile zatvorene osobe srpske nacionalnosti, proglašen krivim da je više puta silovao svjedokinju SM i da je udarao zatvorenika Radovana Dubljevića.
“Optuženi je djela počinio s direktnim umišljajem, znajući da su usmjerena protiv civila, koji će zbog toga trpjeti štetu. Oštećeni danas još uvijek trpe teške fizičke i psihičke posljedice”, rekla je Jasmina Kosović, predsjedavajuća Sudskog vijeća.
Ona je kazala da je Vijeće poklonilo vjeru svjedokinji SM, s obzirom da je njeno svjedočenje bilo “jasno i dosljedno” te da nije pokazala želju da neopravdano tereti Laličića.
“Oštećena je dosljedno svjedočila da je optuženi Laličić prvo izveo i tukao u bubrege, a zatim oko deset puta izvodio u improvizirano kupatilo, gdje je naginjao nad kadom i silovao… Međutim, ona je jasno kazala da nije tjerana na oralni seks, te potvrdila da Laličić nije tukao njenog sina, čime je potvrdila da ne želi da dodatno tereti optuženog”, rekla je Kosović.
On je proglašen krivim i da je 1993. godine u dva navrata, prilikom izvođenja zatvorenika na prinudni rad, udario Radovana Dubljevića šakom u glavu i nogom u stražnjicu. Sutkinja Kosović je navela da je svjedočenje oštećenog bilo kredibilno i uvjerljivo.
Laličiću je izrečena kazna prema Krivičnom zakonu bivše Jugoslavije. Vijeće je kao olakšavajuće okolnosti cijenilo činjenicu da ranije nije osuđivan i da se korektno ponašao tokom suđenja, dok je kao otežavajuće cijenilo “težinu povreda i teške posljedice na civile”.
“Vijeće kao otežavajuću okolnost cijeni i upornost Laličića, koji je više puta silovao SM, koristeći situaciju da je ona kao žena s djecom pritvorena. On je mogao da radi šta hoće i pokazivao joj je to, posebno podsjećajući je na činjenicu da joj je i sin pritvoren, čime je pokazao naročitu bezobzirnost”, rekla je Kosović.
Laličiću su nakon presude produžene mjere zabrane napuštanja BiH.
Zbog lošeg imovnog stanja optuženog, Sud BiH je oslobodio Laličića obaveze plaćanja troškova suđenja, a oštećeni sa imovinskopravnim zahtjevima upućeni su na parnicu.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom odjeljenju Suda BiH.
Najčitanije
Saznajte više
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida
Memorijalni centar Srebrenica u budućem radu bavit će se obrazovanjem i načinom kako se rat u Bosni i Hercegovini i genocid istražuje i izučava, rekao je direktor ove institucije Emir Suljagić na otvaranju međunarodne konferencije posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Postupak protiv Debevca i ostalih prenesen Vrhovnom sudu Federacije
Državni sud neće voditi suđenje Ranku Debevcu, suspendovanom predsjedniku ovog suda, i Milisavu Pijuku, zaposleniku Suda, te Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije, nego se njihov predmet prenosi Posebnom odjeljenju Vrhovnog suda Federacije BiH.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom