Srijeda, 9 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Po nalogu Tužilaštva za ratne zločine, MUP Srbije je u jutarnjim satima lišio slobode za sada sedam lica, na različitim lokacijama u Srbiji. Osumnjičeni N.M., A.G., M.B., A.D., B.M., J.P. i D.P. sprovedeni su u Tužilaštvo”, saopćeno je iz Tužilaštva za ratne zločine Srbije.

Oni su osumnjičeni da su, kao pripadnici Centra za obuku “Jahorina” Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske, na lokalitetu Kravice počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

“Među žrtvama je više od 1.000 civila muslimanske nacionalnosti čiji su posmrtni ostaci identifikovani u masovnim grobnicama na više lokacija, među kojima su Glogova 1 i 2 i Ravnice”, navodi se u saopćenju.

Iz Tužilaštva BiH saopćili su da je ova akcija rezultat saradnje njihovog i srbijanskog tužilaštva.

“U okviru saradnje i pružanja pomoći kolegama iz Srbije, predstavnici porodica žrtava ratnih zločina, u svojstvu oštećenih, dali su saglasnost pravosuđu Srbije za procesuiranje ovih osumnjičenih”, navodi se u saopćenju.

Iz srbijanskog tužilaštva je saopćeno da tragaju za još nekoliko osoba za koje “se pretpostavlja da su u zemljama u okruženju”.

Najčitanije
Saznajte više
Vojin Pavlović: Tužilaštvo traži kaznu zatvora za izazivanje mržnje
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo zakonski predviđenu kaznu zatvora Vojinu Pavloviću, optuženom za izazivanje mržnje.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Velike Kladuše
Drugostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odbila je tužbu protiv Ismeta Alibašića, sudije Općinskog suda Velika Kladuša, koja ga je teretila za disciplinski prekršaj donošenje odluka kojim se očigledno krši zakon ili uporno i neopravdano kršenje pravila postupka, potvrđeno je za Detektor.