Godinu dana slobode Novaka Đukića
This post is also available in: English
Đukić je proglašen krivim da je, kao komandant Taktičke grupe “Ozren” Vojske Republike Srpske (VRS), 25. maja 1995. naredio artiljerijskom vodu da iz topova granatira grad Tuzlu. U napadu je ubijena 71 osoba.
Međutim, Đukić se nije javio na izdržavanje zatvorske kazne, navodeći da se nalazi na liječenju u Srbiji. Od tada se nije vratio u Bosnu i Hercegovinu.
Bosanskohercegovačke vlasti su u oktobru prošle godine raspisale potjernicu. Đukić ne može biti izručen BiH jer ima srbijansko državljanstvo, ali može služiti kaznu u Srbiji jer je ta država 2010. godine potpisala sporazum sa BiH koji omogućava međusobno izvršenje kazni.
U Ministarstvu pravde BiH kažu da Sud BiH, koji je osudio Đukića, još nije tražio da Srbija uputi osuđenika na izdržavanje kazne.
“Ministarstvo pravde BiH, institucija nadležna za pružanje međunarodne pravne pomoći, može da djeluje samo kada primi zahtjev suda”, kažu u Ministarstvu pravde BiH.
U Sudu BiH kažu da će podnijeti zahtjev tek “kada Đukić bude lociran ili uhapšen”.
Istovremeno, srbijansko Ministarstvo pravde odbilo je da komentariše Đukićev slučaj i pored nekoliko zahtjeva koje je BIRN uputio od decembra 2014. godine.
Tužilaštva BiH i Srbije imaju poseban protokol o saradnji u procesuiranju ratnih zločina, ali uprkos tome što tvrde da je saradnja “odlična”, u srbijanskom Tužilaštvu za ratne zločine kažu da je pitanje Novaka Đukića “van njihove moći”.
“To je pitanje za Ministarstvo pravde”, rekao je za BIRN tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.
“Sve to može da se uredi. Mi sa Hrvatima imamo sporazum gdje naši državljani, bez obzira što su tamo osuđeni, izdržavaju kazne u našim zatvorima”, kazao je Vukčević.
Đukić je iz zatvora u BiH pušten u februaru 2014. godine. Do njegovog puštanja na slobodu je došlo nakon što je ukinuta prva presuda, kojom je bio osuđen na 25 godina zatvora. Presuda je ukinuta jer je donesena po Krivičnom zakonu BiH, a ne po zakonu bivše Jugoslavije koji je bio na snazi u vrijeme događaja na Tuzlanskoj kapiji.
Đukićev advokat Milorad Ivošević izjavio je za BIRN da njegov klijent nema namjeru da se vrati u BiH, dodavši da je Odbrana, dok je Đukić bio u Srbiji, izvršila rekonstrukciju napada, koja, kako je rekao, dokazuje da je bivši general nevin.
“Tražićemo da njegov slučaj bude u potpunosti ponovljen pred srpskim sudovima. Trenutno čekamo međunarodne eksperte da provjere naše nalaze. Mogu vam reći da je čitav ovaj slučaj zavjera da se osudi nevin čovjek, najveća zavjera u evropskoj istoriji”, kazao je Ivošević.
Dok se advokati i državne institucije raspravljaju zbog pravnih pitanja, Sinan Alić, predsjednik udruženja “Istina, pravda, pomirenje” iz Tuzle, kaže da su žrtve granatiranja grada u potpunosti zaboravljene.
“Porodice ubijenih su zaista ogorčene. Porodice se pitaju zašto se miješa politika, i kako Srbija i BiH mogu da sarađuju, ali ne mogu da riješe pitanje ratnih zločina. Imamo takve rupe u zakonu koje omogućavaju ljudima da se ovako sakriju u Srbiji i sumnjam da će ikada odslužiti kaznu”, rekao je Alić za BIRN.
Ivošević je kazao da mu je žao svih žrtava, ali da Đukić nije odgovoran za njihovu smrt.
“Istinska pravda za žrtve bilo bi da se pronađe pravi počinilac i kazni osoba koja je zaista kriva”, rekao je on.