Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Buljubašić je kazao da je učestvovao u premlaćivanju zatvorenika Bože Balabana i da je kasnije naredio drugim osobama da ga nastave tući dok nije podlegao, te da je palicom i nogom udarao druge zatvorenike.

“Najiskrenije mi je žao i molim za oprost. Molim sudije da moje priznanje cijene kao olakšavajuću okolnost. Cijelog postupka sarađivao sam s Tužilaštvom i Sudom, opisao sam sve zločine koje sam vidio tokom posjete logoru, što je moj doprinos ostvarenju pravde, a svjedoke Srbe nisam vrijeđao i tražio sam od njih oprost”, rekao je Buljubašić.

Prema Buljubašiću, Tužilaštvo BiH je dokazalo da je srpsko stanovništvo 1992. godine zatvarano u Dretelj radi razmjene i protjerivanja, ali je dodao da on s tim “nije imao veze”.

“Prema svim Ženevskim konvencijama, međunarodnim i domaćim zakonima, odgovornost ima onaj koji ima moć. U to vrijeme svu moć su imali visoki oficiri Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) i nije pravedno što oni nisu optuženi“, rekao je Buljubašić.

Buljubašiću se sudi da je kao pripadnik HOS-a, zajedno s Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Ivanom Medićem i Marinom Grubišić-Fejzić, 1992. godine počinio zločine nad srpskim zarobljenicima u Dretelju.

Tužilaštvo BiH smatra da su svi sudjelovali u tjeranju zatvorenika na prisilni rad i mučenju, a nekoliko osoba preminulo je od posljedica zlostavljanja. Prema navodima optužnice, Herceg je bio zapovjednik Dretelja, Buljubašić zamjenik zapovjednika, Zelenika časnik HOS-a, a Medić i Grubišić-Fejzić stražari u Dretelju.

Buljubašić je u završnoj riječi kazao da nije mnogo ulazio u hangare u Dretelju, te da sigurno nije prijetio ženama u logoru seksualnim nasiljem.

“Ja ne mogu biti siledžija ili terorist. Ja jednostavno nisam tog karaktera i nikada neću biti kriminalac iako sam u zatvoru”, izjavio je Buljubašić.

Dodao je da je pokušavao pomoći zatvorenicima – tako što je spasio zaštićenu svjedokinju A kada je jedan vojnik pucao prema njoj, te je pet zatvorenica srpske nacionalnosti izveo iz hangara i smjestio u zgradu uprave, gdje su čistile i spavale.

Buljubašić je rekao da mu optuženi Srećko Herceg nikada nije bio nadređen i da mu 1992. godine nije izdavao naredbe.

Na kraju završne riječi, Buljubašić je kazao da je imao problema sa advokatima, zbog čega ih je nekoliko promijenio, kao i da je imao otežanu odbranu jer se nalazio u zatvoru u Zenici. Zatražio je da mu Sudsko vijeće u presudi izrekne jedinstvenu kaznu dugotrajnog zatvora za zločine u Dretelju, u koju će ubrojati kazne za već dosuđena ubistva.

Odbrane Ivana Medića i Marine Grubišić-Fejzić će završnu riječ iznijeti 3. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve