Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema optužnici potvrđenoj 8. decembra prošle godine, Čondrić je iz svlačionice stadiona Fudbalskog kluba “Polet”, u kojoj su bile zatvorene žene, jednu Bošnjakinju odvodio u drugu prostoriju i omogućio dvojici pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) da je siluju i seksualno zlostavljaju.

“Optuženi se tereti da je, zajedno s drugim njemu poznatim pripadnicima vojne jedinice, lično sudjelovao u radnjama izvršenja na način da je, nakon što su spomenuti vojnici završili silovanje, oštećenu seksualno zlostavljao na naročito ponižavajući način”, saopćeno je iz Tužilaštva.

Tužilaštvo smatra da je Čondrić u dva navrata u prostorijama stare zgrade Stanice javne bezbjednosti (SJB) i prostorijama zatvora smještenog u skladištu Robne kuće “Beograd“ u naselju Tulek, zlostavljao zatvorenike srpske nacionalnosti.

“Zajedno s drugim njemu poznatim pripadnicima Vojne policije sudjelovao je u psihičkom i fizičkom zlostavljanju zatvorenog civila srpske nacionalnosti, mučio ga i nečovječno postupao prema njemu”, navodi se u saopćenju.

Tužilaštvo smatra da je Čondrić ove zločine počinio u ljeto 1992. godine kao pripadnik 101. bosanskobrodske brigade HVO-a.

Čondrić je uhapšen 12. novembra prošle godine, a Sud mu je nakon hapšenja odredio pritvor zbog opasnosti od bjekstva i mogućnosti uticaja na svjedoke.

Suđenje u ovom predmetu počet će u narednom periodu.

Najčitanije
Saznajte više
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra
Tri decenije nakon završetka ratnog sukoba u Bosni i Hercegovini, potrebno je uvesti izučavanje genocida u nastavne planove i programe te nastojati graditi ambijent u kojem će svi građani biti jednaki, kazale su majke Srebrenice na panelu uoči obilježavanja 30. godišnjice.
U Srebrenici otvorena izložba “Životi iza polja smrti”
Izložba “Životi iza polja smrti“ Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) premještena je i otvorena u proširenoj formi u hali Fabrike akumulatora u Srebrenici.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida