Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo je uložilo žalbu na odluku kojom je, minule sedmice, Vijeće sudije Jean-Claudea Antonettija odbilo njegov prvi zahtjev da Šešelju naredi da se vrati u pritvor.

U žalbi, glavni tužilac Serge Brammertz ponavlja tvrdnju iz prvog zahtjeva da je Šešelj, svojim ponašanjem i izjavama u Srbiji, “potkopao” duh odluke o privremenom oslobađanju koju je, na sopstvenu inicijativu, “iz humanitarnih razloga” donijelo Vijeće.

Šešelj je, kako je naglasio Brammertz, “izričito izjavio da se neće vratiti u Tribunal” i “zaprijetio ljudima koji sarađuju s Tužilaštvom”.

“On je jasno pokazao da mu njegovo zdravstveno stanje ne predstavlja prepreku za davanje neprihvatljivih javnih izjava koje su pođarujuće i uvredljive za svjedoke, žrtve i njihove zajednice. Takođe, on je davao izjave koje pod znak pitanja stavljaju ocjenu Raspravnog vijeća o ozbiljnosti njegovog zdravstvenog stanja“, naveo je Brammertz.

Tužilac Brammertz ocijenio je i da se pokazalo da su uslovi koje je Raspravno vijeće odredilo za Šešeljev privremeni boravak na slobodi – da preda pasoš vlastima Srbije, da ne stupa u kontakt sa svjedocima i žrtvama, da ne ometa tok pravosudnog postupka i da se pojavi pred Tribunalom kada mu bude naređeno – “očigledno neprikladni”.

Kao dokaze, tužioci su, kao i u prvom zahtjevu, naveli izjave Šešelja da se neće dobrovoljno vratiti u Haag na izricanje presude i da “može samo javno da žigoše izdajnike koji prave nagodbe sa Tužilaštvom za niže kazne i pristaju da lažno svjedoče za Tužilaštvo”.

Citirali su i Šešeljevu “čestitku” “srpskim četnicima na oslobađanju Vukovara”, kao i njegovu izjavu da nikada neće odustati od “Velike Srbije”.

Tužilaštvo zahtijeva da sudije opozovu odluku o privremenom oslobađanju, da nalože da se Šešelj vrati u Haag i da se, potom, održi rasprava o njegovom zdravstvenom stanju i uslovima pod kojim bi, eventualno, ponovo mogao biti privremeno oslobođen.

Odluku o tim zahtjevima tužioca Brammertza donijeće Žalbeno vijeće Tribunala, a ne prvostepeno vijeće sudije Antonettija.

Lider Srpske radikalne stranke (SRS) optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene u periodu od 1991. do 1993. godine.

U pritvoru Tribunala bio je od 24. marta 2003, nakon što se dobrovoljno predao, a u novembru prošle godine je privremeno oslobođen do izricanja presude.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske