Ponedjeljak, 19 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) prezentirala je izvještaj pod nazivom “Osobe nestale uslijed oružanih sukoba tokom 1990-tih: Pregled stanja”, u kojem se ističu dosadašnji uspjesi u traganju za nestalim osobama i pružaju preporuke za budući rad.

Direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger je kazala da su bh. vlasti ostvarile veliki uspjeh identifikacijom i pronalaženjem dvije trećine od ukupno 30.000 nestalih osoba u BiH nakon rata. Međutim, kako je istakla, i dalje postoji veliki broj porodica koje čekaju da njihovi voljeni budu pronađeni.

“Kako bi se nastavila potraga za nestalim, potrebno je da se ojača Institut za nestale osobe (INO) i Tužilaštvo BiH, koji nose aktivnosti traganja, kao i da se osigura potpuna primjena Zakona o nestalim osobama – posebno u odnosu na formiranje centralizovane evidencije o nestalim i kreiranje fonda za porodice nestalih, kako bi im se omogućila ekonomska prava”, rekla je Bomberger.

Glavni tužilac Državnog tužilaštva Goran Salihović kazao je na prezentaciji izvještaja da je u protekle dvije godine znatno ubrzan proces traganja za nestalim, što je dovelo i do većeg broja podignutih optužnica za ratne zločine.

“U protekle dvije godine smo podigli oko stotinu optužnica za ratne zločine, među kojima su neki i složeni, ali za mene je svaki zločin isti i svaki zločinac isti”, rekao je Salihović i dodao da je za bolji rad na traganju za nestalim potrebno još više ojačati Državno tužilaštvo.

On je dodao da je rad na ekshumacijama u Tomašici i Buća Potoku pomogla saradnja s Oružanim snagama BiH, te da je on zatražio da se ta saradnja proširi i na druge ekshumacije.

Salihović je istakao i da će Tužilaštvo BiH da se uključi u nastojanja da dođe do implementacije Zakona o nestalim osobama, dodavši da je, po njemu, formiranje fonda podrške žrtvama “najvažnije pitanje”.

ICMP-jev izvještaj također kao preporuke navodi da Tužilaštvo BiH i INO koriste satelitske tehnologije u traganju za skrivenim masovnim grobnicama, te da se okonča revizija 12 mrtvačnica u BiH.

Kako je pojasnio Matthew Holliday iz ICMP-a, od ukupno 23.000 do sada identifikovanih osoba, njih preko osam hiljada je identifikovano klasičnom metodom prepoznavanja, tako da, s obzirom da nije korištena DNK metoda, mogu postojati slučajevi pogrešnog identificiranja.

Najčitanije
Saznajte više
Formiran predmet protiv Miroslava Kraljevića zbog veličanja ratnih zločinaca
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv Miroslava Kraljevića, načelnika Općine Vlasenica, zbog veličanja Radovana Karadžića i Ratka Mladića, doživotno osuđenih za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je za Detektor iz ovog tužilaštva.
Okružni sud u Doboju
Sud u Doboju bez informacije o uručenju optužnice za zločine u Derventi
Okružni sud u Doboju još uvijek nije dobio informaciju od nadležnih organa Republike Hrvatske o uručenju optužnice Ediju Šimi Mrkonjiću, koji se tereti za ratni zločin počinjen u Derventi, potvrđeno je za Detektor.
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću