Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zoran Tasić je kazao da je 1992. bio pripadnik izviđačke jedinice Četvrtog bataljona Vojske Republike Srpske, te da je više puta išao na brdo Zaglavak na izviđanje terena.

On je ispričao da su pripadnici izviđačke jedinice na Zaglavak u više navrata išli po pet dana, pa se vraćali.

“Ja sam sa Vitom u više navrata stražario gore”, rekao je Tasić odgovarajući na pitanje Odbrane da li je na Zaglavku viđao Vitomira Rackovića.         

On je naglasio da su drugi vojnici ostajali na Zaglavku, za razliku od pripadnika izviđačke jedinice.

“Kad god sam dolazio, gore je bio Vito”, kazao je Tasić i dodao da su vojnici Zaglavak napustili 12. jula 1992. kako bi branili svoja sela.

Racković je optužen da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), od maja 1992. do kraja augusta iste godine učestvovao u napadima na bošnjačka sela, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima osoba na području Višegrada, te silovanju.

Milorad Mirković, drugi svjedok Odbrane na ovom suđenju, također je naveo da je bio na Zaglavku sa optuženim, kojeg, kako je rekao, poznaje od osnovne škole.

“Ja koliko znam, niko nije mrdao za tih 40 dana. Bilo je obećanja da ćemo dobiti smjenu, ali je nije bilo”, kazao je Mirković.

Na pitanje da li je čuo da  je optuženi odlazio u sela Osojnicu i Crni Vrh, svjedok je odgovorio da nije jer je bio sa njim na Zaglavku.
 
Mirković je dodao kako mu je poznato da je nakon praznika Petrovdana, kada su se povukli sa Zaglavka, u drugoj polovini jula 1992. godine, optuženi ranjen, nakon čega se, kako je kazao, mjesec-dva nije pojavljivao.

Nastavak suđenja zakazan je za 3. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju
Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Poljska planira zabraniti ulazak i boravak na prostoru ove zemlje zbog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine.
Dosjei Saveza logoraša BiH koji će biti digitalizirani. Foto: Detektor
Trajna zaštita dokaza o logorašima i žrtvama torture kroz digitalizaciju
Savez logoraša Bosne i Hercegovine krenuo je sa skeniranjem blizu 18.000 dosjea logoraša koje su prikupili od 1996. godine, kako bi arhiva koju imaju bila zaštićena i dostupna budućim generacijama, istraživačima i pravosudnim institucijama.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group