Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“S Ilidže nisu bili protjerivani, niti je Ilidža širila teritoriju”, rekao je Mijanović, bivši zvaničnik opštinske vlasti.

Mijanović je dozvolio da je “bilo drugih opština iz kojih su protjerivani” muslimanski i hrvatski civili, ali, kako je kazao, sa Ilidže su se, iz straha od rata, “iseljavali i Srbi i nesrbi”.

Mijanović, koji se u srpskoj opštini Ilidža bavio stambenim pitanjima, posvjedočio je da su napušteni stanovi davani na “privremeno korišćenje”, ali ne u vlasništvo, srpskim izbjeglicama.

Po Mijanovićevom iskazu, “stanarska prava i imovina” vraćeni su vlasnicima poslije rata, što se nije dogodilo u Federaciji BiH. Upitan da li su se vlasnici vratili u svoje stanove, odgovorio je da nisu, zato što “nisu imali egzistencijalnih uslova”.

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za progon nesrpskog stanovništva iz opština pod srpskom kontrolom, među kojima je i Ilidža. Sudi mu se i za genocid počinjen u Srebrenici i još nekoliko opština, terorisanje civila u Sarajevu, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Dok ga je unakrsno ispitivao tužilac Adam Weber, Mijanović je potvrdio da su stanovi davani i srpskim dobrovoljcima, poput pripadnika Srpske radikalne stranke, kao i Tomislavu Kovaču, koji je kasnije postao zamjenik ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

“To su za mene, u skladu s pravilnicima, bili borci VRS-a ili pripadnici MUP-a RS-a”, objasnio je svjedok.

Na tvrdnju tužioca da su Muslimani i Hrvati bili protjerivani s Ilidže i da nisu odlazili dobrovoljno, Mijanović je uzvratio: “Ja znam da nisu proganjani s Ilidže.”

Kao dokaz za progon, tužilac Weber je citirao riječi tadašnjeg srpskog lidera na Ilidži Neđeljka Prstojevića iz prisluškivanih razgovora. Prstojević je, između ostalog, rekao da “sve što je muslimansko treba pobiti” i da “ne želi da živog vidi nijednog vojno sposobnog Muslimana”.

Pošto mu je tužilac predočio dokument srpskih vlasti kojim se zabranjuje povratak muslimanskog i hrvatskog stanovništva, svjedok je prokomentarisao: “Piše tako, mada ja ne znam zašto bi se u taj haos vraćali.”

Na ovom ročištu, u Mladićevu Odbranu svjedočio je i član obezbjeđenja Glavnog štaba VRS-a Dušan Todić, iako u sudnici nije progovorio nijednu riječ, osim što se predstavio.

U pisanoj izjavi, uvedenoj u dokaze, Todić je tvrdio da Mladić nikada u njegovom prisustvu nije naredio nijedan napad na civilne objekte, čak ni kada su zajedno gledali kako muslimanske snage spaljuju kuću Mladićevih roditelja. Mladić je, prema Todićevim riječima, uvijek insistirao na zakonitom postupanju sa ratnim zarobljenicima.

Haško tužilaštvo nije imalo pitanja za Todića.

Suđenje Mladiću se nastavlja u srijedu, 26. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Christian Schmidt, Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. Foto: Detektor
Načelnici odbijaju odgovoriti da li će obustaviti isplate Dodikovom SNSD-u nakon odluke Schmidta
Načelnici gradova i općina u Republici Srpskoj iz čijih budžeta se izdvaja najviše novca za finansiranje vladajućih stranaka danima su izbjegavali odgovoriti na pozive i upite Detektora da li će obustaviti isplate dvjema vladajućim strankama kojima je visoki predstavnik zabranio isplate zbog poteza Milorada Dodika i Nenada Stevandića koji narušavaju Dejtonski mirovni sporazum.
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom