Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Habibović je oslobođen krivice da je u junu 1992. mučio i nečovječno postupao prema Ladimiru Dragiću, nezakonito pritvorenom civilu u prostorijama mjesnog ureda u Stuparima, koji je nakon zlostavljanja počinio samoubistvo.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Vesna Jesenković je kazala da je Državni sud utvrdio da je Dragić “bio mučen i zlostavljan, što je dovelo do njegovog samoubistva”, ali da Tužilaštvo BiH nije van razumne sumnje dokazalo da je Habibović osoba koja je učestvovala u tom zločinu.

“Optužba je zasnovala postupak na iskazu Vitomira Andrića, koji je jedini vidio zlostavljanje Dragića. Stoga je Vijeće posebno cijenilo iskaz ovog svjedoka. S obzirom da je on preminuo, tokom suđenja je pročitan njegov iskaz dat Tužilaštvu BiH u kojem je rekao da je vidio Habibovića, ali je u iskazu datom 2005. u Kozluku dao potpuno drugačiji opis, kazavši da nije mogao vidjeti ko je zlostavljao Dragića s obzirom da je prostorija bila mračna”, rekla je Jesenković.

Prema njenim riječima, Vijeće nije poklonilo vjeru iskazu svjedoka Andrića i zbog toga što nijedan od drugih svjedoka Državnog tužilaštva koji su tokom ljeta 1992. godine bili u Stuparima nije kazao da je od Andrića čuo bilo šta o zlostavljanju Dragića.

“Važno je napomenuti i da materijalni dokazi, odnosno knjiga evidencije, pokazuje da Habibović nije bio na patrolnoj dužnosti kada je Dragić doveden i na dan kada je izvršio samoubistvo”, rekla je Jesenković.

Habibović je prvobitno bio optužen s još osmoricom bivših pripadnika vojnih i policijskih vlasti s područja Kladnja.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju