Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Muhamed Prašo, koji je radio u Crvenom krstu opštine Kladanj, ispričao je kako je došao u Stupare početkom juna 1992. godine, nakon što je saznao da su Srbi iz okolnih sela “izmješteni u školu”, ali ne zna pod kojim okolnostima se to desilo.

“Isticali su problem sa ishranom i zdravstvenom zaštitom. Tražili su izmještaj u Šekoviće”, prisjetio se svjedok.

On je, kako je kazao, odmah dogovorio sastanak kod predsjednika Ratnog predsjedništva opštine Kladanj, gdje je dogovoreno da se “preduzmu mjere na pojačanju ishrane i liječenja”, ali da zbog bezbjednosti ne mogu biti izmješteni u Šekoviće.

Na pitanje ko je na sastanku predstavnicima Srba davao odgovore, svjedok je rekao da su to bili Osman Čučak, predsjednik Ratnog predsjeništva, te optuženi Safet Mujčinović, koji je prema optužnici, bio komandir policijske stanice u Stuparima.

Ratno predsjedništvo, kako je dodao, odlučilo je da se Srbi prebace u zgrade prosvjetnih radnika u Stuparima i da ih obezbjeđuje policija.

Za nezakonito zatvaranje srpskog stanovništva, kao i premlaćivanje i nečovječno postupanje, pored Mujčinovića, sudi se Zijadu Hamziću, Selmanu Busnovu, Nusretu Muhiću, Ramizu Haliloviću, Nedžadu Hodžiću, Osmanu Gogiću i Kahri Vejzoviću, bivšim pripadnicima Teritorijalne odbrane (TO) te vojne i civilne.

Sličan sastanak, naveo je Prašo, održan je i u januaru 1993. godine, a njemu su prisustvovali i predstavnici međunarodnog Crvenog križa. “Tada se posebno insistiralo na izmještanju u Šekoviće”, dodao je on.

Prema iskazu svjedoka, takvu odluku nije mogla donijeti policija i TO bez Ratnog predsjedništva. Srbi su iz zgrada prosvjetnih radnika, kazao je on, izmješteni u julu 1993. godine, ali mu nikakvi detalji o tome nisu poznati.

Šefik Avdibegović, drugi svjedok Tužilaštva BiH, rekao je da je radio kao dežurni smjene u Stanici javne bezbjednosti (SJB) Kladanj, te da u njegovoj smjeni nije bilo privođenja Srba.

Prema njegovim riječima, neformalno je saznao da se Srbi nalazili u zgradama prosvjetnih radnika, te da ih je obezbjeđivala policija. Na pitanje zašto su ih obezbjeđivali, svjedok je odgovorio: “Da bi ljudi ostali živi.”

Suđenje se nastavlja 17. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju