Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Muhamed Krekić, koji je bio predsjednik Izvršnog odbora Skupštine općine Kladanj, kazao je da zvanično nije dobio tu informaciju, već je čuo iz priča.

Prema optužnici, policajci i pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) iz Stupara počeli su krajem maja 1992. godine nezakonito hapsiti srpske civile, nakon čega su zatvoreni u školu, a zatim u zgrade prosvjetnih radnika.

Krekić je rekao da je u januaru 1993. godine dobio dokument, koji je potpisao optuženi Selman Busnov, a u kojem je navedeno da u Stuparima ima iscrpljenih Srba, da im je potrebna hrana, ali i da ima onih koji trebaju krivično odgovarati.

Svjedok je naveo da je Izvršni odbor zaključio da se prvi put upoznaje sa statusom tih Srba, da trebaju imati prava kao i ostali građani, kao i da se treba pokrenuti postupak protiv onih kod kojih je pronađeno oružje.

U maju 1993. godine, kako je rekao Krekić, formirana je komisija za razmjenu, a svjedoku je poznato da su se razmjene obavljale i prije komisije.

Busnov je optužen skupa sa Safetom Mujčinovićem, Zijadom Hamzićem, Nusretom Muhićem, Nedžadom Hodžićem, Osmanom Gogićem, Ramizom Halilovićem i Kahrom Vejzovićem, bivšim pripadnicima TO-a, vojne i civilne policije za nezakonito zatvaranje Srba, kao i premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Drugi svjedok Tužilaštva BiH Danis Gačić, kazao je kako je Srbima pružen odgovarajući smještaj u Stuparima, te im je policija, kako smatra, pružila odgovarajuću sigurnost.

On je rekao da mu nije poznato ko je naredio Srbima da se smjeste u zgrade prosvjetnih radnika.

Srbima, koji su bili u prosvjetnim zgradama u Stuparima, svjedok, koji je obavljao poslove u Sekretarijatu za narodnu odbranu u općini Kladanj, uputio je poziv da se priključe Armiji BiH (ABiH), ali su oni to odbili.

“Izjasnili su se da ne žele pristupiti redovima ABiH”, rekao je svjedok, te dodao da se to dogodilo krajem 1992. ili početkom 1993. godine.

Pošto su imali zakonsku obavezu da se priključe ABiH, protiv njih je, kako je naveo svjedok, pokrenut krivični postupak, nakon čega su osuđeni.

Suđenje se nastavlja 3. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac