Subota, 12 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Ćazim Hasanspahić obrazložio je kako se, od momenta kada su 13. juna određene mjere zabrane, činjenice i okolnosti nisu promijenile te da postoje dodatni razlozi za produžavanje ovih mjera.

“Potvrđivanje optužnice stvara dodatni motiv da optuženi prekrše mjere zabrane. Oni su počinili zločin u saizvršilaštvu sa pet-šest osoba protiv kojih se još uvijek vodi istraga”, kazao je Hasanspahić.

On je dodao da je zaštićeni svjedok S-4 na saslušanju rekao kako se u junu sastao sa optuženim Dragom Končarom, te da su 15 minuta raspravljali o činjenicama u vezi s predmetom.

“Nisam tražio mjeru pritvora jer je u tom momentu istraga bila pri kraju, ali mjere zabrane se nisu ispoštovale”, kazao je tužilac.

Branilac optuženog Končara Savan Zec rekao je kako se susret optuženog i tog svjedoka desio mjesec i po prije podizanja optužnice, te da taj mještanin nije znao da će postati svjedok Tužilaštva BiH. On je također zatražio ublažavanje mjera.

“On ne može otići u Prijedor na posao već dva mjeseca. Ako ova mjera bude ovako postavljena, direktno će uticati na to da on dobije otkaz”, kazao je branilac Savan Zec.

Odbrana prvooptuženog Mitra Vlasenka je zatražila da se umjesto zabrane napuštanja kuće odredi mjera napuštanja prebivališta.

“Moj branjenik ima poljoprivredno zemljište koje se nalazi nedaleko od kuće i od toga živi”, rekao je branilac Stanislav Branko.

Odbrana drugooptuženog Radeta Vlasenka je zatražila da se, zbog zdravstvenog stanja, mjere zabrane usklade i omoguće optuženom da posjeti ljekara u Prijedoru, kao i u Kliničkom centru u Banjoj Luci.

“On je teški bolesnik i stalno posjećuje ljekare. Tražimo da mu se to omogući uz prethodnu obavijest policijskih službenika”, rekla je braniteljica Zumreta Agagić-Bavčić.

Tužilaštvo se nije protivilo prijedlogu ublažavanja mjera zabrane.

Optuženima se na teret stavlja da su, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), počinili zločine protiv čovječnosti.

Oni su optuženi da su od maja do jula 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada VRS-a, policijskih snaga i paravojnih formacija, učestvovali u progonu civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva s područja Prijedora.

Muškarci su nezakonito zatvoreni u logore Trnopolje, Omarska i Keraterm, a žene, djeca i starci prisilno protjerani s područja Prijedora.

Sud će naknadno odlučiti o prijedlozima obiju strana.

Najčitanije
Saznajte više
Sljedeće sedmice počinje suđenje za zločine u Hrasnici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice je zakazan početak suđenja za zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir.
Uključiti teme seksualnog nasilja u oružanim sukobima u obrazovne programe
Institucije zaostaju za organizacijama civilnog društva kada se radi o temi seksualnog nasilja u oružanim sukobima, za koju bi bilo važno da bude uvedena u nastavne planove obrazovnih institucija, rečeno je na konferenciji Beogradskog međunarodnopravnog kruga.
Obilježavanje godišnjice otvaranja logora “Batković”