Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kondić, koji je optužen za zločine počinjene na području Ključa, boluje od Parkinsonove bolesti i imao je moždani udar. Vještaci su zaključili da je došlo do pogoršanja stanja kad je riječ o motorici optuženog.

“Noge su mu u cijelosti oduzete, ruke mu se tresu, tako da nije u mogućnosti da se obuče, da objeduje”, kazala je na statusnoj konferenciji doktorica Enra Mehmedika-Suljić, koja je vještačenje obavila sa neuropsihijatrom Abdulahom Kučukalićem.

Ona je naglasila da optuženi trenutno uzima maksimalnu dozu lijekova i da nakon pet godina terapije za Parkinsonovu bolest slijedi veća progresija bolesti.

Tužilaštvo BiH tereti Kondića da je 1992. godine učestvovao u organiziranju grupe ljudi i podstrekavanju na genocid, te zločin protiv čovječnosti i ratni zločin na području općine Ključ.

Tužilaštvo je na ročištu zatražilo da se postupak protiv Kondića ponovo nastavi bez obzira na navode vještaka.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.