Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tokom svjedočenja, Bukva je vojne mete obilježio na mapi Sarajeva, koju je Mladićeva Odbrana uvela u dokaze. Precizirao je da je Komanda Prvog korpusa ABiH bila u podrumu stambene zgrade u centru Sarajeva, prekoputa Predsjedništva BiH.

“U ostalim dijelovima te zgrade stanovali su civili”, rekao je svjedok, dodavši da je to bilo “pravilo” i da su samo “dvije ili tri” muslimanske komande i jedinice “bile u kasarnama”.

Bukva je tvrdio i da su štabovi, kao i fabrike municije ABiH, bili i u školama i obdaništima, te da su muslimanske snage vatru na srpske položaje otvarale iz kruga bolnica.

Prema njegovom iskazu, Prvi korpus ABiH imao je u Sarajevu “između 35.000 i 38.000 boraca”.

“Srbi u Sarajevu bili su živi štit i nije im bilo dozvoljeno da napuste grad”, kazao je svjedok.

Na pitanje da li su Muslimani mogli da odu iz Sarajeva, odgovorio je da “nije bilo organizovanih konvoja”, ali da je bilo “zloupotrebe aerodroma” za izvlačenje iz grada.

“Ne znam ni zašto bi odlazili”, rekao je Bukva.

Bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a Ratku Mladiću sudi se za terorisanje građana Sarajeva kampanjom snajperskih i artiljerijskih napada. 

Mladić je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici i sedam bosanskohercegovačkih opština, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u utorak, 2. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra