Petak, 16 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Bivši prevodilac u Holandskom bataljonu Hasan Nuhanović i porodica Rize Mustafića 13. novembra ove godine zatražit će optuživanje Thomasa Karremansa, Roberta Frankena i Berende Oosterveena, čelnika Holandskog bataljona, za stradanje članova svojih porodica u Srebrenici.

Advokatica koja zastupa Srebreničane Liesbeth Zegveld kazala je da je podnijela krivičnu prijavu protiv Karremansa, Frankena i Oosterveena, nadajući se da oni biti optuženi nakon što je Apelacioni sud u Haagu proglasio Holandiju krivom za smrt Rize Mustafića, te Hasanovićevog oca i brata, koji su u julu 1995. istjerani iz hangara u Potočarima, gdje su se bili sakrili od srpskih snaga.

“Mi smo tražili njihovo krivično gonjenje kada je već Holandija proglašena krivom. Međutim, Tužilaštvo u Arnhemu je odbilo da podigne optužnicu, pa smo se žalili na tu odluku, i žalbe će biti iznesene u novembru”, objasnila je Zegveld.

Karremans je bio komandant Holandskog bataljona, Franken njegov pomoćnik, dok se Oosterveen  nalazio na dužnosti oficira za osoblje Holandskog bataljona mirovne misije UN-a u Srebrenici, koja je proglašena zaštićenom zonom 1993. godine.

Nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) zauzela Srebrenicu 11. jula, Hasanovićev otac i brat su se sklonili u bazu Holandskog bataljona u Potočarima, gdje je Mustafić radio kao električar. Nakon što su istjerani iz baze, u danima koji su uslijedili, ubijeni su skupa sa preko sedam hiljada muškaraca iz Srebrenice.

Nuhanović je rekao da je razočaran što holandsko pravosuđe ne radi svoj posao – istraži i optuži Karremansa i ostale.

“Kada se radi o krivičnoj odgovornosti, pitanje je da li ja moram 19 godina nakon zločina da insistiram i pritišćem holandsko pravosuđe da procesuira nekoga, a postoje određeni dokazi i osnova da se neko procesuira”, kazao je on.

Franken, koji je bio Karremansov pomoćnik, svjedočeći na suđenju bivšem komandantu VRS-a Ratku Mladiću rekao je da je sačinio spisak muškaraca u bazi bataljona, kako bi ih na neki način zaštitio jer je vidio da se pogoršava situacija u Potočarima.

“Moja ideja je bila da bar napravimo spisak, da ti ljudi imaju imena, i radilo se oko 251 muškarcu. Oni su bili u rukama bosanskih Srba i htio sam da to objavimo”, kazao je Franken.

Na pitanje kakvu odluku očekuje, Nuhanović je odgovorio: “Ne očekujem ništa. Ovdje je sve moguće.”

U slučaju da ne dođe do suđenja, advokatica Zegveld podnijet će žalbu Evropskom sudu za ljudska prava Strasbourgu, koji će o ovom slučaju dati zadnju riječ.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje presude Vojinu Pavloviću, optuženom za izazivanje mržnje.
Sistemska represija na ljudska prava u BiH kroz usvojene zakone
Porast nasilja nad LGBTI osobama, kriminalizacija klevete, takozvani Zakon o stranim agentima u Republici Srpskoj ukazuju na sistemsku represiju ljudskih prava, rečeno je na današnjoj konferenciji u Sarajevu o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.
U julu disciplinski postupak protiv sutkinje iz Dervente