Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Esad Osmanbegović je ispričao da je u jesen 1993. godine, kao jedan od članova komisije koja je imala zadatak da utvrdi uslove boravka u zatvorima, posjetio objekat u Hrasnici u kojem su bili zatvorenici dovedeni iz Tarčina.

“Razgovarali smo sa zatvorenim licima i oni su se žalili na dužinu zatvaranja, smještaj, zdravstvenu zaštitu… Nisam primijetio da su imali tragove nasilja. Da li su bili iscrpljeni, ne mogu reći, jer i ja sam tada bio mršav, svi smo bili. Znam da im je Crveni krst puno pomagao”, rekao je svjedok.

Osmanbegović je svjedočio na suđenju za ratne zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, za šta se sudi Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću, te Nerminu Kalemebru.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Iz Hrasnice, kako je kazao svjedok, članovi Komsije su otišli u zatvor “Silos” u Tarčinu, gdje su sreli upravnika Bećira Hujića. Dodao je da su članovi Komisije “naišli na dobru saradnju u zatvoru”, te da su im bili dati svi podaci koje su tražili.

On je rekao da su zatvorenici u “Silosu” spavali na paletama sa spužvama i da su imali dovoljan broj deka i peć za grijanje.

“Bile su im omogućene posjete rodbine i dostava paketa. Imali su izdašnu pomoć Crvenog krsta. Svaki zatvorenik je dobijao po konzervu goveđeg mesa svaki dan, a znam da su, pored redovnih obroka, dobijali i dodatni obrok za rad”, kazao je Osmanbegović.

Svjedok je rekao i da mu je upravnik pričao kako se ranije dešavalo da su određene jedinice, koje nisu s tog područja, dolazile i samostalno odvodile ljude na radove. Na pitanje Odbrane da li su se zatvorenici žalili Komisiji na zlostavljanje u zatvoru, odgovorio je da nisu.

“Pravi osnov za zatvaranje tih lica bio je akt Kriznog štaba prema kojem su stavljeni u privremenu izolaciju zbog neprijateljskog djelovanja. Protiv 17 lica vođeni su postupci suda iz Zenice”, kazao je on.

Osmanbegović je potvrdio da je u izvještaju koji je Komisija sačinila navedeno da su zatvorenici zatvoreni na osnovu općeg akta, te kako je postojala sumnja da su počinili krivična djela.

“U Tarčinu je bila specifičnost oko nadležnosti zatvora. Osnivač je bio civilni organ, a kasnije su uticaj na zatvor sve više imali vojni organi”, dodao je on.

Suđenje se nastavlja 10. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu