Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Đukiću je kazna smanjena za pet godina u odnosu na presudu kojom je 2010. osuđen po Krivičnom zakonu BiH.

Sud BiH je Đukića iz zatvora pustio u februaru ove godine, nakon što je Ustavni sud BiH zaključio da je u njegovom slučaju trebao biti primijenjen blaži zakon.

Đukić je proglašen krivim da je, kao komandant Taktičke grupe Ozren Vojske Republike Srpske (VRS), 25. maja 1995. naredio artiljerijskom vodu da iz topova granatira grad Tuzlu. Više artiljerijskih projektila pogodilo je centar grada zvani Kapija i usmrtilo 71 osobu.

Zbog pogrešne primjene zakona, do sada su ukinute pravosnažne presude šesnaestorici osuđenih za ratne zločine.

Preostalo je da Sud BiH još donese odluku po zahtjevu Abduladhima Maktoufa, koji je izdržao petogodišnju zatvorsku kaznu za zločin počinjen u Travniku, a potom je protjeran iz BiH.  

Ročište u ovom predmetu zakazano je za 1. juli.   

Do ukidanja ovih presuda je došlo nakon što je Evropski sud za ljudska prava u Strasbourgu, rješavajući žalbe Abduladhima Maktoufa i Gorana Damjanovića, odlučio da je Sud BiH trebao primijeniti zakon koji je blaži za počinioca. Ustavni sud BiH se rukovodio ovom praksom u drugim slučajevima.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.