Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zoran Ćorić, koji je svjedočio na poziv Sudskog vijeća, ispričao je da mu je inspektor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) rekao kako Đurića “ima za neki slučaj u Čarakovu”. Svjedok je naveo da je nakon toga kontaktirao s optuženim da bi mu to kazao.

“Meni je Đurić rekao: ‘To mene muči od tada.’ Ispričao mi je da je dežurao na Kozari kada je dobio slobodan dan. Slučajno je sreo kamion koji ga je povezao i došao je u selo Čarakovo. Ljudi su strijeljani, a on se tu zadesio”, rekao je svjedok, dodavši da mu je optuženi kazao da on u tom strijeljanju nije učestvovao.

Ćorić – koji je u maju prošle godine svjedočio u korist Tužilaštva BiH – kazao je da je, kao pripadnik Prvog interventnog voda policije u Prijedoru, 23. jula 1992. godine bio u blizini Čarakova, gdje je čuo da se od mještana skuplja oružje.

“Mi smo tu bili do popodnevnih časova. Mislim da je tada poginuo pripadnik našeg voda i nas su vratili u stanicu da idemo na Kurevo”, rekao je on, dodavši da se nije udaljavao s punkta dok je bio kod Čarakova.

Velemir Đurić i Zoran Babić su optuženi da su 23. jula 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, a po naređenju Dragomira Soldata, izveli iz kuća u selu Čarakovo muškarce i odveli ih ispred mjesne džamije, gdje su ih strijeljali.

Neki od muškaraca koji su preživjeli strijeljanje, kako stoji u optužnici, preminuli su nakon što su optuženi Đurić i Babić zapalili džamiju, sa koje su zapaljeni dijelovi padali po tijelima.

Prema optužnici, Soldat je bio vojni policajac 43. motorizovane brigade Vojske Republike Srpske, Đurić pripadnik jedinice – Centar za obavještavanje, a Babić pripadnik Prvog interventnog voda prijedorske policije.

Na ovom ročištu je svjedočio i Dušan Dženadija, bivši pripadnik 43. motorizovane brigade, koji je rekao da su pripadnici njegove jedinice 23. jula 1992. išli u Kurevo, a da su po povratku došli do vijadukta pored Čarakova.

“Kod vijadukta sam primijetio četiri-pet autobusa i civilno stanovništvo koje je ulazilo u njih. Primijetila se tu i grupa vojne policije. Mi smo ubrzo otišli odatle”, rekao je on.

Kasnije je saznao za ubistva u Čarakovu, ali je ustvrdio da vojska nije imala nikakav zadatak u tom selu.

Saslušanjem ovih svjedoka završen je dokazni postupak, a iznošenje završnih riječi Tužilaštva BiH i Odbrane prvooptuženog zakazano je za 17. februar.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve