Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Naloženo je ponovno održavanje suđenja pred Apelacionim vijećem za trojicu optuženih koji su prvostepenom presudom proglašeni krivima jer su, kao pripadnici Petog korpusa Armije BiH (ABiH), učestvovali u fizičkom i psihičkom zlostavljanju zatvorenika srpske nacionalnosti.

Odluku o ukidanju presude u njenom osuđujućem dijelu, Apelaciono vijeće je donijelo nakon razmatranja žalbi koje je uložilo Tužilaštvo BiH, kao i branioci optuženih.

“Žalba Tužilaštva se odbija kao neosnovana, a koja je izjavljena na oslobađajući dio prvostepene presude, te se prvostepena presuda potvrđuje u tom dijelu”, zaključilo je Apelaciono vijeće.

Nakon usvajanja žalbe branilaca Ružnića i Mustafića, kao i po službenoj dužnosti u odnosu na trojicu optuženih, Apelaciono vijeće je ukinulo presudu u osuđujućem dijelu.  

Prvostepena presuda donesena je 17. septembra prošle godine, a optuženi su proglašeni krivima za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika. Selimović i Ružnić su osuđeni na po osam godina, dok je Mustafić dobio devet godina zatvora.

Prema prvostepenoj presudi, od aprila 1994. do kraja januara 1996. Selimović, kao referent za kontraobavještajne poslove i referent operativac Odsjeka za kontraobavještajne poslove Petog Korpusa ABiH, Ružnić, referent operativac Odsjeka kontraobavještajnih poslova, te Mustafić, u svojstvu vojnog policajca, omogućili su i sami učestvovali u fizičkom i psihičkom zlostavljanju zatočenih lica u centru “Luke” u Bihaću, auto-servisu “Rad” u Cazinu, kasarni “Adil Bešić” i prostorijama hotela “Park” u Bihaću.

Optuženima su produžene mjere zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.