Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U pisanim izjavama, Kalabić i Dobrijević naveli su da je muslimansko i hrvatsko stanovništvo ove opštine napuštalo dobrovoljno, a ne pod prisilom srpskih snaga, nakon što su naoružani “ekstremisti” među nesrbima izazvali sukobe.

Svjedok Kalabić, koji je bio član Kriznog štaba Srpske demokratske stranke (SDS) u Ključu, negirao je da je taj štab bio instrument za preuzimanje vlasti i progon Muslimana i Hrvata.

“SDS nije imala plan za progon nesrba… Karadžić nikada nije naredio, počinio, niti podržao i pomogao zločine tokom rata u BiH”, rekao je.

Kalabić je tvrdio i da nije istina da su Srbi “preuzeli vlast” u Ključu, zato što su je već imali. Svjedok, međutim, nije negirao da su u selima Prhovo i Velagići srpske snage 1. juna 1992. počinile masovna ubistva nenaoružanih Muslimana, među kojima je bilo i žena i djece.

Kalabić je kazao da su prije tih zločina muslimanske paravojske napale Vojnu policiju, odnosno pripadnike JNA u povlačenju iz Hrvatske.

Po tužiocima, u Prhovu je ubijeno 38 osoba, a u Velagićima 77 muškaraca.

“Svakako da se ubistvo tolikog broja ljudi može podvesti pod zločin”, rekao je Kalabić i dodao da je i ubistvo oko 140 Muslimana u selu Biljani, počinjeno 10. jula 1992. godine, “još jedan masakar”.

Svjedok Mile Dobrijević, koji je bio policijski inspektor u Sanskom Mostu, tvrdio je da su se, poslije akcije oduzimanja ilegalnog naoružanja koju su srpske snage sprovele krajem maja 1992, muslimanski muškarci dobrovoljno okupljali u posebnim centrima radi sopstvene sigurnosti.

Izjavio je i da je svima koji su željeli da odu, to i dopušteno.

Dobrijević je posvjedočio i da je srpska policija sprečavala pljačku i obezbjeđivala imovinu koju su Muslimani i Hrvati ostavili za sobom, iako su u njihove kuće bile naseljene srpske izbjeglice.

Suđenje Karadžiću, optuženom za genocid u Srebrenici, progon širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, nastavlja se sutra, 6. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju