Četvrtak, 26 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Nenad Mirković prisjetio se dolaska kamiona sa nepoznatim vojnicima u selo Kabernik krajem maja 1992. godine. On je dodao da su se vojnici zaustavili kod kuće Junuza Tufekčića, kojeg je svjedok ranije obavijestio kako je čuo da će u selo doći vojnici.

“Vidio sam kada su ušli u kuću. Nije prošlo pola sata, kuća je počela gorjeti”, dodao je svjedok Pantelićeve Odbrane.

Kako je ispričao, potom su nepoznati vojnici koji su bili “išarani” po licu došli do svjedokove kuće i pitali kako se zove, a nakon što im je rekao, oni su se začudili, jer im je ranije rečeno da se radi o muslimanskom selu. Mirković je pojasnio da su u Kaberniku većinom živjeli muslimani.

Među tim vojnicima, kazao je svjedok, nije vidio optuženog Pantelića, kojeg od ranije poznaje. Svjedok je naveo da je napustio selo dan poslije, a da je njegova kuća izgorjela kroz pet do šest dana.

On je dodao da su se muslimani prije paljenja kuća sakrili u obližnje mjesto, te pretpostavlja da je tu bio i njegov komšija Tufekčić. Sa tog mjesta, kako je rekao, “nema šanse” da se dvogledom mogu prepoznati osobe u selu.

Zajedno sa Pantelićem, za zločine u Višegradu, sudi se Predragu Milisavljeviću i Ljubomiru Tasiću. Na teret im je stavljeno da su od aprila do kraja juna 1992. godine, u okviru napada Vojske Republike Srpske (VRS), policije i paravojnih formacija izvršili progon bošnjačkog stanovništva.

Prema optužnici, Milisavljević i Pantelić bili su pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić pripadnik VRS-a.

Rašid Tvrtković, drugi svjedok Pantelićeve Odbrane, prisjetio se dešavanja u Kaberniku u maju ili junu 1992. godine, kada je vidio naoružane vojnike, a neke je i prepoznao. Kako je rekao, Pantelića nije vidio među tim naoružanim vojnicima.

On je dodao da je vidio neke muslimane iz sela na kamionu sa kojim su došli vojnici, a da je on uspio pobjeći iz sela.

Suđenje se nastavlja u utorak, 10. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Dragoljubu Kunarcu određene mjere zabrane
Državni sud nije odredio pritvor Dragoljubu Kunarcu, optuženom za zločine u Foči, kako je danas tražilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zbog opasnosti od bjekstva i uznemirenja javnosti, već su mu izrečene mjere zabrane, potvrdila je za Detektor njegova advokatica Anja Loga.
Disciplinski postupak protiv sudije iz Goražda zbog neprimjerenog komuniciranja
Ured disciplinskog tužioca (UDT) podnio je disciplinsku tužbu protiv Nisada Ahmetovića, sudije Općinskog suda u Goraždu, zbog disciplinskih prekršaja – kršenja obaveze ispravnog postupanja prema strankama, postupku i njihovim pravnim zastupnicima, svjedocima i drugim osobama, te kršenja principa Etičkog kodeksa sudija – koji su doveli do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa.
Direktor GRAS-a nije među 50 saslušanih u istrazi tramvajske nesreće
Kunarac izručen BiH, čeka ga novo suđenje za zločine u Foči