Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Stanimir Trišić je rekao da nije siguran u ime osobe koju tereti da je u njegovom selu Lupoglavo, između ostalog, udario civila, te drugima naredio da se popnu na tamić da bi potom bili zatvoreni u Stuparima.

“Ne mogu da pamtim, da razlikujem Nijaz, Zijad”, kazao je svjedok, koji ima 86 godina.

On je pojasnio da je nedavno zatražio od jedne osobe ime i prezime optuženog kako “ne bi brkao”.

Na suđenju se Trišić prisjetio kraja maja, kada je opkoljeno selo u kojem je ostalo 26 ljudi. On je kazao da su se skupili pred kućom Sretena Miloševića, te su ispitivani u vezi sa oružjem.

Zijad je, kako je rekao svjedok, šakama udarao Velizara Gavrića nakon što je donio oružje, te je govorio: “Sve Srbe pobiti i kera srpskog ubiti”.

“On je naređivao sve. Safet je šutio”, naveo je on, te dodao da je jednu pušku predao Safetu Mujčinoviću.

Svjedok je kazao da je Nijaz Hamzić naredio da se skupe pred kuću Sretena Miloševića.

Prema optužnici, Zijad Hamzić, bivši komandir čete Teritorijalne odbrane Stupari, udarao je Velizara Gavrića nakon što je rekao da ne zna gdje je pušku ostavio njegov sin koji je ranije napustio selo.

Na teret mu je stavljeno da su po njegovoj naredbi civili bili potrpani u tamić i odvezeni u Stupare, gdje su zatvoreni.

Prema riječima svjedoka, preostali Srbi odvedeni su u školu u Stuparima, gdje je nastavljeno ispitivanje, nakon čega su zatvoreni u obližnje zgrade prosvjetnih radnika.

Trišić je rekao da je Zijada Hamzića prvi put upoznao u maju 1992. godine, kada je došao u selo Lupoglavo, prije nego je opkoljeno.

“On je mene ispitivao gdje je oružje”, kazao je Trišić i dodao da je Hamzić bio u maskirnoj uniformi i komandovao vojskom iz Stupara.

Svjedok je rekao da je razmijenjen nakon 14 mjeseci boravka u zgradi prosvjetnih radnika. Dok je bio zatvoren, kako je ispričao, jedna osoba ga je izvela na ispitivanje u školu, gdje je sreo Kahru Vejzovića, koji je osobi koja ga je dovela kazao: “Nemoj tog čovjeka dirati”, nakon čega je vraćen.

Na ovom ročištu je saslušan i Vitomir Milošević, koji je ustvrdio da niko nije ispitivao nikoga kod kuće Sretena Lazarevića u Lupoglavu. On je naveo da im je naređeno da se popnu na tamić, nakon čega su odvezeni u Stupare i zatvoreni u zgrade prosvjetnih radnika.

“Ne znam ko je rekao da se penjemo”, kazao je svjedok.

Zajedno sa Mujčinovićem, Hamzićem i Vejzovićem, za zločine u Kladnju se sudi Selmanu Busnovu, Nusretu Muhiću, Ramizu Haliloviću, Nedžadu Hodžiću, Harizu Habiboviću i Osmanu Gogiću.

Suđenje se nastavlja u petak, 8. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju