Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Bilić, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), rekao je da je u junu 1993. uhapšen i odveden u “Silos”. Po dolasku u taj objekat, odveden je na ispitivanje u jednu kancelariju.

“Pitali su me koliko sam ubio muslimana. Rekao sam ‘nijednog’, a oni da jesam. Tu su me tukli, ali ja ne znam te ljude, bilo ih je više. Udarali su me po leđima”, kazao je Bilić.

Nakon tog ispitivanja, svjedok je, kako se prisjetio, smješten u ćeliju. Tu je zatekao još osoba hrvatske nacionalnosti.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Ðelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.  

Prema optužnici, Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Kalember je bio stražar u “Silosu”, dok su ostali bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Svjedok Bilić je ispričao da su osim muškaraca u “Silosu” bile zatočene i žene. 

Opisujući uslove boravka u “Silosu”, Bilić je rekao da se zatočenici nisu kupali, a da su fiziološke potrebe obavljali u ćeliji.

“Uslovi su bili loši. Hrana je bila slaba. Dobivali smo malo tvrdog kruha, riže, krompira…”, kazao je on, dodavši da su se uslovi poboljšali nakon što je posjete Crvenog krsta “Silosu”.

Bilić je rekao da je prije hapšenja živio u selu Pirin u općini Kiseljak. Na tom području je, zajedno s drugim mještanima, čuvao straže sve dok nije uhapšen.

Suđenje će se nastaviti 10. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića