Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predsjednik Haškog tribunala Theodor Meron odobrio je puštanje na slobodu Krajišnika 1. septembra ove godine, istaknuvši da je pokazao da je spreman na rehabilitaciju.

“Krajišnik prihvata presudu Tribunala i svoju odgovornost za nasilno preseljenje nesrpskog stanovništva sa područja Republike Srpske. On je također iskazao želju da pomogne pomirenju među narodima u BiH”, navodi se u odluci predsjednika Haškog tribunala.

Krajišnik je pravosnažnom presudom u martu 2009. proglašen odgovornim za deportacije i prisilno premještanje bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u više opština u BiH u periodu od aprila do decembra 1992. godine.

Krajišnik, nekadašnji predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, u zatvoru je u Velikoj Britaniji, a u izdržavanje kazne uračunava mu se vrijeme koje je proveo u pritvoru od aprila 2000., kada je uhapšen i izručen Haškom tribunalu.

U odluci se navodi da je Krajišnik bio “primjer dobrog zatvorenika” tokom odsluženja kazne u Britaniji.

U izvještaju britanskog zatvora u kojem je Krajišnik služio kaznu navodi se da on želi, po puštanju na slobodu, da se vrati u Pale, gdje će raditi na benzinskoj pumpi svoje djece.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju