Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Napadi iz snajperskih pušaka, po optužnici protiv bivšeg predsjednika RS-a, bili su, uz dugotrajno granatiranje, dio kampanje terora nad stanovništvom Sarajeva, koju je VRS sprovodila od 1992. do 1995. godine.

Ekspert Poparić, bivši oficir Jugoslovenske Narodne Armije (JNA), tvrdio je da su hici na tramvaje u Sarajevu 1994. i 1995. bili ispaljivani sa teritorije pod kontrolom Armije BiH (ABiH) u centru grada, a ne sa okolnih srpskih položaja.

Komentarišući napad na tramvaj u blizini bivše kasarne “Maršal Tito”, u kojem su 23. novembra 1994. bile ranjene dvije žene, Poparić je kazao da je, prema istrazi sarajevske policije, metak prošao kroz otvoren prozor, zatim se raspao i ranio putnice.

“To je praktično nemoguće”, konstatovao je svjedok.  

Ugao pod kojim je hitac pogodio tramvaj bio je velik, što, po Popariću, ukazuje da osoba koja ga je ispalila nije mogla biti na soliterima pod srpskom kontrolom na Grbavici, već na zgradi Izvršnog vijeća, koju je držala ABiH.

Isti zaključak, Karadžićev balističar donio je i u vezi sa incidentom u kojem su, gotovo na istom mjestu, u tramvaju 27. februara 1995. hicima ranjena tri građanina Sarajeva.

Na početku unakrsnog ispitivanja, tužilac Fergal Gaynor nastojao je da kredibilitet eksperta Odbrane naruši ukazivanjem da on nije specijalista za snajpere i da nije obučavan za kriminalističke istrage. Poparić je to potvrdio.

Zastupnik Optužbe zatim je eksperta Odbrane ispitivao o tehničkim detaljima modifikovanih avio-bombi koje je VRS ispaljivala na Sarajevo, sugerišući da su one bile improvizovano i neprecizno oružje.

Unakrsno ispitivanje Poparića, tužilac Gaynor završiće 31. maja.

Karadžić je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac