Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE

Braniteljica optuženog Irena Pehar je kazala da je u podnesku navela kako planira ispitati 39 svjedoka i vještaka vojne struke te uložiti 84 materijalna dokaza.

Međutim, ona je napomenula da je u međuvremenu napravila određene izmjene, te da bi se o tome izjasnila na narednoj statusnoj konferenciji.  

“Maloprije sam dostavila izmjene Tužilaštvu BiH, ali detalje na koje okolnosti će svjedoci svjedočiti iznijela bih naknadno”, rekla je Pehar.

Optužnica tereti Jukića da je od jula do septembra 1993. godine, s drugim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Hrvatske vojske (HV), učestvovao u progonu bošnjačkih civila, ubistvima i prisilnim nestancima u Prozoru.

Sudsko vijeće je obavijestilo Tužilaštvo BiH i Odbranu da su prihvatili svih 119 dokaza koje je Tužilaštvo uložilo tokom dokaznog postupka, obrazloživši da i dokazi koji se ne odnose na inkriminisani period imaju činjenični i pravni osnov.

Ovom odlukom odbijen je prigovor Odbrane da su neki dokazi irelevantni za zločin koji se Jukiću stavlja na teret.

Suđenje se nastavlja 6. juna.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje