Ponedjeljak, 25 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ilija Raič, bivši pripadnik Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), ispričao je da je 1992. godine došao u Dretelj, gdje je svega nekoliko puta vidioSrećka Hercega. Tužiteljica Remzija Smailagić je pitala svjedoka da ispriča o čemu je razgovarao sa Hercegom u Dretelju, a što je spominjao i u istrazi, na šta je svjedok odgovorio da se ne sjeća.

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE Ne znam, ne sjećam se. Bio sam tada u strahu. Nikad prije nisam bio na sudu, niti išao svjedočiti…, kazao je Raič, dodavši kako je i danas malo u strahu.

Nakon što ga je tužiteljica Smailagić podsjetila da je u izjavi datoj Tužilaštvu BiH 2010. godine kazao da je neposredno pred dolazak u Dretelj čuo da je Herceg šef zatvora, Raič je rekao da mu to jeste rečeno, ali da je po dolasku u Dretelj saznao da to nije tako.

Srećko Herceg je optužen, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Edibom Buljubašićem, Ivanom Medićem, Marinom Grubišić-Fejzić, nekadašnjim pripadnicima HOS-a, za zločine počinjene nad zatočenim civilima srpske nacionalnosti 1992. u Dretelju.

Prema optužnici, Zelenika je bivši oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari. Kako stoji u optužnici, svi su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i mučenju, a od posljedica zlostavljanja nekoliko osoba je preminulo.

Raič je ispričao kako je u Dretelju bio zadužen da čuva žene koje su kuhale, te da je u hangarima bilo zatvoreno oko 150 ljudi.

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE

Najčitanije
Saznajte više
Sutra obilježavanje 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji
Trideset i jednu godinu roditelji 71 djeteta i mladih ubijenih na tuzlanskoj Kapiji 25. maja 1995. i dalje čekaju da Novak Đukić, pravosnažno osuđen za ubistvo 71 osobe, izdrži dvadesetogodišnju kaznu zatvora.
FUP uhapsio muškarca koji je prijetio masovnim ubistvima
Službenici Federalne uprave policije uhapsili su u Sarajevu osobu osumnjičenu za upućivanje prijetnji masovnim ubistvima.
Olović: Očevi odvedeni u policiju u Miljevini
Srbija ignoriše haškog eksperta ze Šešeljev predmet
U Srebrenici ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe zamotani u deku