Srijeda, 10 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Šabanović, svjedok Tužilaštva BiH, rekao je da ga je optuženi udarao više puta i da su mu od udaraca izbijeni zubi. On je dodao da su ga udarale i druge osobe, ali nije htio navoditi njihova imena.

“Bilo ih je još, ali neću da kažem koji su me udarali. Hoću da se vratim u svoj grad”, rekao je Šabanović, koji je počeo svjedočiti 12. marta.

Tužilaštvo BiH tereti Pantelića zajedno sa Predragom Milisavljevićem i Ljubomirom Tasićem za učešće u ubistvima, prisilnom preseljenju stanovništva i drugim nečovječnim djelima.

Prema optužnici, Milisavljević i Pantelić su 1992. godine zločine počinili kao pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Islam Cero, drugi svjedok Tužilaštva BiH, kazao je da je krajem maja 1992. godine odveden iz svog sela Osojnica, te da je bio u grupi zarobljenih civila među kojima je bio i Salko Šabanović.

Cero je potvrdio da su neki od 15 do 20 civila zatvorenih u školi u Orahovcima izvođeni na ispitivanje i da su se vraćali krvavi.

“U toku noći su izvodili Šabanovića. On je bio krvav u dijelu glave”, rekao je Cero i dodao kako ne zna ko je Šabanovića udarao.

Svjedok je kazao da je među vojnicima kod škole vidio i optuženog Pantelića, kojeg je prepoznao u sudnici, napomenuvši da su zajedno radili u pilani.

Šabanović je naveo da je na dan privođenja vidio Pantelića iznad kuće Salke Šabanovića, kao i među vojnicima koji su stajali pored zapaljenih kuća.

On se prisjetio i da je ranije na putu do škole vidio Pantelića sa kanisterom benzina, te kako jednu štalu polijeva bezinom, a drugi vojnik je pali.

Nastavak suđenja zakazan je za 26. mart.

Najčitanije
Saznajte više
Mevlid Jašarević: Rekao da mu dođe da uzme nož iz kuhinje i uleti u kancelariju
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetila se straha i ugroženosti koje je osjećala prilikom riječi i nasrtaja Mevlida Jašarevića, kome se sudi za prijetnje službenicima zatvora gdje se nalazi na izdržavanju kazne za napad na Ambasadu SAD-a 2011. godine.
Zajednička tematska sjednics Komisija za sigurnost Parlamenata Federacije BiH. Foto: Detektor
Više od hiljadu incidenata motivisanih mržnjom, institucije bez adekvatnog odgovora
Dok Federacija Bosne i Hercegovine još čeka Zakon o javnom okupljanju i Nacrt zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim događajima, monitoring Misije OSCE-a u BiH od 2016. bilježi 1.436 potencijalnih incidenata motivisanih mržnjom, kojima pravosudne institucije i dalje ne posvećuju dovoljnu pažnju.
Ljuban Vuković: Odbrana u žalbi traži oslobađajuću presudu
Na Grujičića negativno uticali pritvor i odlazak na suđenje