Ponedjeljak, 23 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Behaija Krnjić kazao je da iz iskaza žrtava proizlazi da je optuženi silovao dvanaestogodišnju svjedokinju A, te svjedokinje B, C, D, kao i da je držao u seksualnom ropstvu dvanaestogodišnju svjedokinju BA i fizički zlostavljao svjedokinju E.

“Na strani optuženog ne postoji nijedna olakšavajuća okolnost, ali postoji cijeli niz otežavajućih okolnosti. Kazna mora biti strožija, jer je optuženi radnje usmjerio prema nemoćnim i nezaštićenim ženskim osobama, a posebno djevojčicama od 12 godina. Njegove radnje su ostavile posebne posljedice nad žrtvama silovanja, što je utvrdio i vještak medicinske struke”, istaknuo je Krnjić.

On je dodao da su svjedokinja A i B, kćerka i majka, morale gledati dok optuženi siluje jednu od njih, a svjedokinja A je navela da joj je to bilo najteže.

Tužilac Krnjić je naveo da je svjedokinja A za deset dana devet puta silovana, a da ju je optuženi silovao dva puta, dok je svjedokinju D za jedan dan silovalo šest osoba.

Tužilaštvo BiH tereti Gazdića da je od početka aprila 1992. do kraja marta 1993. godine počinio silovanje nad više ženskih osoba bošnjačke nacionalnosti koje su bile smještene u sportskoj dvorani “Partizan” u Foči.

U optužnici je navedeno da je Gazdić dolazio u stanove i sportsku dvoranu “Partizan”, gdje su bili zatvoreni civili, te da je u više navrata odvodio ženske osobe, među kojima su bile i maloljetne djevojčice.

Tužilac Krnjić je u završnoj riječi kazao da će Sudsko vijeće, prihvatajući iskaze sjedoka Optužbe, moći donijeti pravednu i pravičnu odluku za djela koja je optuženi počinio.

On je napomenuo da Vijeće treba obratiti pažnju na protok vremena od počinjenih zločina, te da je nerealno očekivati da se žrtve sjete nekih datuma i drugih manje bitnih činjenica, ali da su iskazi o bitnim činjenicama istiniti.

“Iako su žrtve navele da ih optuženi nije fizički zlostavljao ili tukao prilikom silovanja, nije postojala dobrovoljnost sa strane žrtve, on je koristio nemoć i potčinjenost žrtve. Zaključak o krivičnoj odgovornosti može se uzeti i iz iskaza optuženog, jer je on poznavao sve oštećene i žrtve i bilo mu je poznato šta se sa njima dešavalo”, kazao je Krnjić.

Odbrana će završnu riječ iznijeti 3. oktobra.
                                                                                                                                             
                                                                                                                                    A.S.

Najčitanije
Saznajte više
FUP upozorio na porast razmjene intimnog sadržaja među učenicima koji mogu biti osumnjičeni
Nakon što je Federalna uprava policije (FUP) upozorila roditelje u Kantonu Sarajevu na sve učestalije slučajeve nezakonitog snimanja i distribucije eksplicitnog sadržaja koji uključuje maloljetnike koji mogu odgovarati pred zakonom, iz Kantonalnog ministarstva za odgoj i obrazovanje navode da su planirali edukaciju na ovu temu, ali da su je morali otkazati zbog lošeg odziva roditelja.
U aprilu glavna rasprava protiv sutkinje iz Banja Luke
Nakon više pripremnih ročišta okončano je predlaganje dokaza u postupku protiv sutkinje Osnovnog suda u Banjoj Luci Marele Jevtović zbog kašnjenja u izradi odluka i procesnim radnjama, a glavna rasprava zakazana je za april.
Sud BiH i VSTV prebacuju odgovornost za implementaciju presude Miloradu Dodiku
Osman Mehmedagić: Nisu pronađeni podaci pod imenom optuženog