U RS-u nezadovoljni implementacijom Državne strategije
This post is also available in: English
.
Džombić je ovo izjavio nakon sastanka sa predstavnicima RS-a koji su u Nadzornom tijelu za praćenje provođenja Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina.
“Vlada RS-a će učiniti sve kako bi bili obezbjeđeni neophodni uslovi za rad okružnih tužilaštava i sudova u Srpskoj na predmetima ratnih zločina. Tražimo da što hitnije Sud BiH ustupi predmete sudovima u RS-u”, kazao je Džombić.
Premijer RS-a smatra neophodnim uvođenje normi i odgovornosti tužilaca kod procesuiranja ove vrste predmeta s ciljem osiguranja pravde, sigurnosti i jednakosti građana pred zakonom, a posebno da se obezbjedi zaštita, podrška i isti tretman svih žrtava i svjedoka u postupcima pred svim sudovima u BiH.
Premijer Džmbić je zadužio ministricu pravde Goranu Zlatković da pripremi informaciju o izvještaju Nadzornog tijela za provođenje Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina, kako bi se Vlada RS-a upoznala sa predloženim zaključcima i dala podršku njegovom radu.
Članovi Nadzornog tijela upoznali su premijera Džombića sa Izvještajem o radu ovog tijela za prvih šest mjeseci ove godine i konstatovali da se ne izvršavaju ciljevi utvrđeni Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina.
Oni su ocijenili zabrinjavajućim da pravosudne institucije na nivou BiH – Sud BiH kod osuđujućih presuda u predmetima ratnih zločina ne primjenjuju Krivični zakon bivše Jugoslavije, koji je bio na snazi u vrijeme izvršenja krivičnog djela i povoljniji je za sve optužene, bez obzira na nacionalnost, već primjenjuju Krivični zakon BiH, koji je stupio na snagu 2003. godine.
Članovi Nadzornog tijela upoznali su premijera sa potrebom da Vlada RS-a odobri novčana sredstva za jačanje kapaciteta u tužilaštvima, a sve u svrhu procesuiranja predmeta ratnih zločina.
Državna strategija za procesuiranje ratnih zločina usvojena je krajem 2008. godine. Prema njenim odredbama, svi predmeti ratnih zločina bi trebali biti završeni u roku od 15 godina. Strategija predviđa osiguranje kadrovskih, tehničkih i drugih kapaciteta za sudove u BiH, kao i zaštitnih mjera za svjedoke.
Međutim, njena implementacija od samog početka nije u skladu sa zacrtanim rokovima.