Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prije početka obnovljenog postupka, braniteljica optuženog Vasvija Vidović zatražila je od Apelacionog vijeća Suda BiH da ne prihvati nove dokaze Optužbe – saslušanje Osmana Šege, kao i iznošenje nalaza vještaka medicinske struke u vezi s ubistvom Vlatka Kapetanovića.

Protivljenje saslušanju vještaka Vidović je obrazložila time da je Državno tužilaštvo moglo to učiniti tokom prvostepenog postupka.

Tužiteljica Slavica Terzić je na statusnoj konferenciji prije početka obnovljenog suđenja kazala kako Šego nije mogao biti ranije ispitan jer je bio osumnjičen za zločine u Bugojnu i branio se šutnjom.

Šego, bivši pripadnik Vojne policije 307. brigade Armije BiH (ABiH), nakon priznanja krivice u junu 2011. osuđen je na pet godina zatvora zbog zločina u Bugojnu, kao i učešća u ubistvu Vlatka Kapetanovića.

Osmić, bivši vojni policajac 307. brigade ABiH, prvostepenom presudom je proglašen krivim zbog zlostavljanja zarobljenih Hrvata, te učešća u ubistvu Vlatka Kapetanovića. Apelaciono vijeće ukinulo je presudu zbog “prekoračenja optužbe i nerazumljivosti”, navedeno je ranije u Sudu BiH.

Na početku obnovljenog suđenja preslušani su iskazi Ivana Kapetanovića i Ivice Keškića, dvojice svjedoka Tužilaštva BiH. Kako je ranije rečeno, planirano je da se presluša ukupno šest svjedoka.

Obnovljeno suđenje će biti nastavljeno 23. maja.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Ekshumacija posmrtnih ostataka u Kiseljaku. Foto: Institut za nestale osobe BiH
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve
Na lokalitetu Grahovci kod Kiseljaka ekshumirani su posmrtni ostaci dvije osobe, za koje se pretpostavlja da su žrtve Bošnjačke nacionalnosti nestale na ovome području nestale 1993. godine, saopšteno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH).
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.