Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

a Serdare kada su ubijeni stanovnici tog sela.

Miloš Serdar, svjedok Državnog tužilaštva, rekao je da je za vrijeme napada na Serdare, selo u kojem su živjeli njegovi roditelji, bio sa porodicom u selu Maslovare. Kada je čuo za napad, kako je kazao, otišao je u Serdare i zatekao kuću svojih roditelja u plamenu i sreo majku ispred.

“Izlazila je iz štale, izgorjela je bila po glavi i grudima. Kada sam je pitao gdje je otac, rekla je da je tu negdje”, kazao je svjedok i dodao da je pored izgorjelih kuća vidio leševe pobijenih rođaka, stričeva i strina.

Nakon toga, prema iskazu svjedoka, vratio se do kuće roditelja i, kada se vatra ugasila, tamo je našao očeve kosti. “U spavaćoj sobi sam našao samo veće kosti, koje nisu izgorjele – pokupio sam ih u vreću i odnio u Dom zdravlja, gdje su nosili sve mrtve”, prisjetio se svjedok.

Serdar je od majke saznao da se ona prilikom ulaska vojnika u kuću sakrila sa sestrom u kupatilo i čula kada su se popeli na sprat, gdje je bio otac, i nakon nekog vremena čula je rafal.

“Majka je rekla da su onda vojnici sišli dolje i rekli: ‘Pali kuću, sobu po sobu!’”, kazao je svjedok.

Prema optužnici, u napadu koji se dogodio 17. septembra 1992. godine, u selu Serdari je ubijeno 16 civila srpske nacionalnosti. Za učešće u ovom napadu sudi se Fikretu Planinčiću, Rasimu Lišančiću, Seadu Menzilu i Mirsadu Vatraču, koji su, kako se navodi u optužnici, bili pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) u Kotor-Varoši.

Svjedok Serdar je dodao da je 12 godina nakon ovog događaja u njegov kafić došao zaštićeni svjedok M1 i kazao mu kako zna sve u vezi s napadom na selo Serdari 1992. godine.

“Kada je počeo pričati, ostao sam bez teksta. Rekao mi je da su optuženi Mirsad Vatrač i još dva vojnika napali kuću mojih roditelja i tada je otac ubijen”, prisjetio se svjedok.

Također, od svjedoka M1 je saznao da su u napadu na selo učestvovali i optuženi Fikret Planinčić i Sead Menzil, zajedno s još sedmoricom vojnika.

Pozivajući se na izjavu koju je svjedok dao Tužilaštvu BiH u oktobru 2010. godine, Dragan Čorlija, tužilac Tužilaštva BiH, pitao je svjedoka zašto je ranije spomenuo da je optuženi Rasim Lišančić učestvovao u napadu, ali to danas nije rekao. “Na dan napada je bio i Rasim Lišančić”, odgovorio je svjedok.

Naredno ročište je 6. marta 2012. godine.

M.B.
Najčitanije
Saznajte više
Dodik, Višković i Stevandić u kasarni Kozara uprkos naredbi Heleza
Najviše rukovodstvo Republike Srpske, predvođeno Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem za kojima je raspisana potjernica zbog napada na ustavni poredak, došlo je danas u kasarnu Kozaru u Banjoj Luci, uprkos naredbi ministra odbrane BiH Zukana Heleza da im se zabrani ulaz u objekte Oružanih snaga BiH.
Tri organizacije objavile jedinstvenu online platformu za provjeru integriteta političara i stranaka
Tri nevladine organizacije posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije pokrenule su platformu o odgovornosti političkih stranaka i pojedinaca koja će građanima ponuditi detaljne informacije o kandidatima i strankama prije izbora naredne godine.
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku