Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U Sudu BiH potvrdili su da će Janković biti sproveden u pritvor na osnovu rješenja od 31. oktobra 2011. godine.

Janković je, kao nekadašnji komandir u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u Prijedoru, u decembru 2010. osuđen na 27 godina zatvora zbog zločina na Korićanskim stijenama na planini Vlašić.

Janković, koji se kao i ostali optuženi tokom suđenja branio sa slobode, nije se pojavio na izricanju presude, nakon čega je za njim raspisana potjernica.

Obnovljeno suđenje, osim Jankoviću, počelo je i Zoranu Babiću, Miloradu Škrbiću i Željku Stojniću, nekadašnjim pripadnicima Interventnog voda SJB-a u Prijedoru.

Prvostepenom presudom Babić i Škrbić osuđeni su na po 22 godine dugotrajnog zatvora, a Stojnić na 15 godina za ubistva više od 150 civila muškaraca bošnjačke nacionalnosti počinjena 21. augusta 1992. na Korićanskim stijenama, dok je Milorad Radaković oslobođen ovih optužbi.

Apelaciono vijeće je u oktobru 2011. ukinulo presudu u odnosu na Babića, Škrbića, Stojnića i Jankovića, te naložilo održavanje novog suđenja.

Obnovljeno suđenje počelo je uvodnim riječima i preslušavanjem iskaza datih u prvostepenom postupku.

Tužiteljica Slavica Terzić kazala je kako će dokazi Tužilaštva BiH dati sliku nedjela na Korićanskim stijenama i uloge optuženih.

“Imamo iskaze brojnih svjedoka, od kojih posebnu grupu predstavljaju preživjeli, koji su izdvojeni na mjestu razdvajanja i koji su preživjeli egzekuciju, tako što su skočili i spasili se”, rekla je Terzić.

Odbrane četvorice optuženih su kazali da ne spore da se događaj na Korićanskim stijenama desio, ali da njihovi branjenici nisu učestvovali u egzekuciji, što će dokazivati, kao i u prethodno vođenom postupku.

Apelaciono vijeće je prihvatilo da presluša 20 svjedoka Tužilaštva, kao i šest svjedoka Odbrane Zorana Babića, uključujući i njegov iskaz kao svjedoka, te 12 svjedoka Odbrane Milorada Škrbića, uključujući i njegov iskaz kao svjedoka, ali i sedam svjedoka koji su ujedno bili svjedoci Tužilaštva BiH.

O prijedlogu Odbrane Dušana Jankovića da se presluša 29 svjedoka Apelaciono vijeće će odlučiti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata