Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH je kao razloge za određivanje pritvora naveo opasnost od bijega i mogućnost utjecaja na svjedoke.

Munib Halilović, tužilac Državnog tužilaštva, kazao je da je istragom utvrđeno da se osumnjičeni ne nalazi na adresi prebivališta u Bijeljini.

“Poslije smo dobili akt da on ne boravi na toj adresi, već u Beogradu, te da zna kako se protiv njega vodi postupak”, rekao je tužilac Halilović i dodao da “to ukazuje da je adresa prebivališta lažno prijavljena, dok se on krije u drugoj državi”.

Također, boraveći na slobodi, kako je kazao Halilović, osumnjičeni bi mogao utjecati na svjedoke, a iz opisa radnji koje mu se stavljaju na teret vidi se da se radi o velikom broju zatvorenika iz logora u Vogošći čiji je upravnik bio Vlačo, a koji su lišeni života.

Vlačo je osumnjičen da je za vrijeme rata u BiH, kao pripadnik lokalnih srpskih snaga iz Vogošće i upravnik u prostorijama logora “Planjina kuća” u Svrakama, “Nakina garaža”, “Kod Sonje” i “Bunker”, u periodu od maja do novembra 1992. godine planirao, naređivao i učestvovao u progonu bošnjačkog i hrvatskog stanovništva općine Vogošća i susjednih općina.

Tužilaštvo BiH ga sumnjiči da je učestvovao u nezakonitom pritvaranju, fizičkom zlostavljanju, ubistvima, seksualnim zlostavljanjima i silovanjima, odvođenju u živi štit, kao i masovnim deportacijama civila na širem području općine Vogošća i u susjednim općinama.

Na pitanje Enide Hadžiomerović, sutkinje za prethodno saslušanje, da li postoji neka zamjenska zaštitna mjera koju bi Tužilaštvo BiH eventualno uzelo u obzir umjesto pritvora, tužilac Halilović je bio isključiv.

“Činjenica da je osumnjičeni isporučen prema međunarodnoj potjernici ukazuje da je vrlo teško naći zamjensku mjeru koja bi ga spriječila u bjekstvu”, kazao je tužilac.

Rade Golić, branilac osumnjičenog, rekao je da smatra sumnju Tužilaštva BiH paušalnom.

“Tužilaštvo BiH nema dovoljno dokaza za utvrđivanje osnovane sumnje, a to što nije bio jedno vrijeme u BiH nije dovoljan dokaz da ga se pritvori”, kazao je Golić.

Osumnjičeni Vlačo je rekao kako se on nije krio ni od koga, te da je kuću u Bijeljini prodao.

“Tu sam kuću naslijedio od oca i, kada sam je prodao, preselio sam se sa ženom i dva sina u Beograd. Ja se ni od koga nisam krio”, kazao je Vlačo.

Sud BiH je odredio Vlači jednomjesečni pritvor, koji može trajati do 16. februara 2012.

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Ukopao devet mještana ubijenih u potoku
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se dana kada je nakon napada ukopao devet ubijenih komšija i kada je vidio Živojina Majstorovića i Radenka iz Rašića Gaja.
Nešković Zoran i ostali: Đerićeva Odbrana traži odbijajuću presudu
Odbrana Slaviše Đerića, optuženog za zločin na području Rogatice, u završnoj riječi je od Suda Bosne i Hercegovine zatražila da donese odluku kojom se optužba odbija u cijelosti.
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju