Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Bastah, nekadašnji pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Vlasenici, zatražio je obnavljanje postupka na osnovu “novih činjenica, dokaza i informacija, koje nisu mogle biti iznesene na suđenju”. Međutim, Sud BiH odbio je njegov zahtjev.

Zahtjev za ponavljanje postupka Bastahova Odbrana iznijela je na ročištu 28. novembra 2011. godine na sjednici zatvorenoj za javnost zbog određenih imena koja su spominjana.

Bastah je u aprilu 2011. pravosnažno osuđen da je učestvovao u ubistvima civila, nezakonitim zatvaranjima, prisilnim nestancima i preseljenju stanovništva.

Zakon o krivičnom postupku (ZKP) BiH omogućava ponavljanje pravosnažno okončanog postupka, između ostalog, u slučaju da se dokaže da je presuda zasnovana na lažnom iskazu, da je donesena uslijed krivičnog djela sudije ili osobe koja je vršila istražne radnje, te ukoliko se iznesu nove činjenice ili dokazi.

Bastah je bio optužen skupa sa Goranom Viškovićem, nekadašnjim pripadnikom Vojske Republike Srpske (VRS), koji je osuđen na 18 godina zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen u Vlasenici.

D.Dž.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.