Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je saopšteno iz Državnog tužilaštva, na ovom lokalitetu do sada su pronađeni skeletni ostaci 42 tijela, za koje se pretpostavlja da se radi o štićenicima Zavoda za liječenje, rehabilitaciju i socijalnu zaštitu hroničnih duševnih bolesnika “Jakeš” u Modriči.

Pronađena tijela će biti prebačena u zajedničku kosturnicu u Odžaku, gdje će biti forenzički obrađena i uzet DNK uzorak radi daljeg vještačenja, te utvrđivanja identiteta žrtava putem DNK analize.

Iz Tužilaštva BiH potvrdili su da će ekshumacija na lokalitetu Jakeš –Staro Džamište biti nastavljena i narednih dana, te da se očekuje da će broj pronađenih tijela biti još veći.

Procesom ekshumacije na terenu koordinira istražitelj Tužilaštva BiH, a u procesu traženja i ekshumacije posmrtnih ostataka učestvuju službenici Instituta za nestale osobe BiH (INO BiH), predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), predstavnici Međunarodne komisije za traženje nestalih (ICMP), kao i vještak sudskomedicinske struke.

D.E.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji „Best“ iz Travnika, čiji vlasnik uprkos presudama sudova godinama nije mogao ući u svoj posjed.