Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svetlana Radovanović, vještakinja demografske struke, kazala je da od 179 osoba za koje je vještak Državnog tužilaštva naveo da su u direktnoj vezi s grobnicom u Pilici, samo za dvije osobe postoji DNK veza s tom grobnicom.

Vještakinja Radovanović je u martu 2011. godine na suđenju Momiru Pelemišu i Slavku Periću iznijela nalaz i mišljenje u kojem je navela da Rifat Kešetović, vještak Državnog tužilaštva, nije prezentirao podatke o identifikaciji 179 osoba za koje on tvrdi da su identifikovane.

“Kod ovih 179 osoba datum smrti je označen između 12. i 17. jula 1995. godine, dok kao datum smrti ne postoji 16. juli”, rekla je Radovanović.

Državno tužilaštvo tereti Momira Pelemiša i Slavka Perića, nekadašnje pripadnike komande Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), za učešće u genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici.

Pelemiš i Perić, prema navodima optužnice, učestvovali su u zajedničkom planu da se iz zaštićene enklave Srebrenica trajno i prisilno premjesti bošnjačko stanovništvo, te u ubistvima više od 1.000 muškaraca na Vojnoj ekonomiji Branjevo i u Domu kulture u selu Pilica (općina Zvornik) 15. i 16. jula 1995. godine.

Prema vještakinji, od 179 osoba 83 se mogu identifikovati kao pripadnici Armije BiH (ABiH), dok se za pet osoba, prema spisku ABiH, kao datum smrti navodi “do 1995. godine”.

“Dokumentacijom na osnovu koje sam sačinila izvještaj, ne može se niti jednim naučnim metodom utvrditi tip smrti, odnosno da li su stradali u borbi, da li su izvršili samoubistvo i slično”, rekla je Radovanović.

Naredno ročište zakazano je za četvrtak, 30. juni ove godine.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima