Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na osnovu ove odluke, Odbrana Vojislava Šešelja, bivšeg predsjednika Srpske Radikalne Stranke (SRS), mogla bi dobiti više stotina hiljada eura.

Drugostepeno vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) odbilo je žalbu Ureda Registrara i podržalo stav Sudskog vijeća da se Šešelju, kojem se sudi za zločine počinjene u BiH, Hrvatskoj i Srbiji, isplate troškovi Odbrane. 

U oktobru 2010. godine Sudsko vijeće naložilo je Sekretarijatu Tribunala da Šešelju, koji se pred MKSJ/ICTY-om brani sam, do okončanja postupka daje finansijsku pomoć u visini do 50 posto svote koja se obično dodjeljuje “optuženima slabog imovinskog stanja”, što može iznositi i više stotina hiljada eura. 

Ured Registrara žalio se da Sudsko vijeće nije imalo nadležnosti da donese odluku o finansiranju Šešeljeve Odbrane, međutim, Apelaciono vijeće je stava kako Vijeća “uvijek moraju voditi brigu o svim pitanjima koja utiču na fer i ekspeditivno suđenje”. 

Odlukom Sudskog vijeća da se Šešeljevoj Odbrani isplati iznos u visini “do 50 posto svote koja se dodijeljuje optuženima slabog imovnog stanja”, prema mišljenju Registrara, napravljena je “teška greška”, s obzirom da Šešelj “kontinuirano odbija saradnju”.

Iako Apelaciono vijeće prihvata da je dužnost optuženog bila da dokaže da je slabog imovnog stanja, s obzirom da suđenje dugo traje, ipak i Registrar je imao dužnost da učini sve da riješi ovo pitanje.

“Uzimajući u obzir da je ovo pitanje nerazriješeno od oktobra 2003. godine i da je Sudsko vijeće iznijelo svoju brigu da to utiče na pošteno suđenje, kao i činjenicu da se Šešelj brani sam, Apelaciono vijeće smatra da je Registrar trebao poduzeti sve aktivnosti da riješi pitanje na pošten način”, stoji u odluci. 

Šešelja Haško tužilaštvo tereti za progone, ubistva, mučenja, deportacije, premlaćivanja, namjerno uništavanje domova i religijskih objekata nesrpskog stanovništva od 1991. do 1993. godine na području BiH, Republike Hrvatske i Srbije.

Suđenje Šešelju počelo je krajem 2007. godine, ali se prvi put pred Sudom pojavio u februaru 2003., nakon što se predao. Tokom suđenja Šešelj se zastupa sam i uz pomoć pravnih saradnika. 

Šešelj je 2006. godine od Registrara tražio da mu se nadoknade troškovi za pripremu Odbrane u iznosu od 6,3 miliona Američkih dolara, ali je ovaj zahtjev odbijen, nakon čega se on žalio Sudskom vijeću.

Odluka o isplaćivanju Odbrane, kako se navodi u rješenju Apelacionog vijeća, nije “konačna odluka Sudskog vijeća, već samo privremena mjera” dok ne dobiju potpune informacije kojima će moći ocijeniti finansijski status optuženog.

D.Dž.

 

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac