Memić i ostali: Početak suđenja 8. septembra
This post is also available in: English
Na statusnoj konferenciji pred početak suđenja šestorici bivših pripadnika Armije Republike BiH (ARBiH), Državno tužilaštvo je najavilo da će tokom dokaznog postupka saslušati 107 svjedoka, od kojih je 19 tražilo mjere zaštite.
Državno tužilaštvo tereti Mensura Memića, Dževada Salčina, Nedžada Hodžića, Nihada Bojadžića i Senada Hakalovića, bivše pripadnike ARBiH, da su 16. aprila 1993. godine učestvovali u “unaprijed isplaniranom i pripremljenom” napadu na selo Trusina (opština Konjic).
U optužnici stoji da je Zulfikar Ališpago zvani “Zuka”, tadašnji komandant odreda “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ARBiH, znao za taj napad, ali da nije preduzeo nužne i razumne mjere da kazni počinioce ovog zločina, njemu podređene vojnike.
Tužilaštvo smatra da je u aprilu 1993. godine tokom napada na zaselak Gaj u selu Trusina ubijeno 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), dok su ranjene četiri osobe, među kojima i dvoje djece.
Memić, Salčin, Hodžić i Bojadžić su u tom periodu bili pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ARBiH, dok je Hakalović bio pripadnik 45. brdske brigade “Neretvica” ARBiH.
Hodžić je, kako smatra Tužilaštvo, “rukovodio jednim pravcem napada” u kojem je ubijen određeni broj civila, dok je Bojadžić, tadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar”, naredio podređenima da napadnu to selo. Bojadžiću se stavlja na teret i da je, po okončanju napada, učestvovao u strijeljanju zarobljenih civila i pripadnika HVO-a, koji su se prethodno predali.
Sudskom vijeću se na statusnoj konferenciji obratio i Midhat Kočo, advokat optuženog Hodžića, rekavši da njegov branjenik nije zdravstveno sposoban da prati suđenja, kao ni cjelokupan sudski proces.
Sudsko vijeće je istaklo da je tim sudskih neuropsihijatara ustanovio da je ponašanje optuženog Hodžića “simulativnog karaktera”, te da su tokom procesa potrebne jedino češće pauze.
Uz odobrenje Vijeća, Hodžić je napustio današnje ročište žaleći se na “veliku bol u glavi”.
Tokom statusne konferencije Odbrane optuženih su uložile prigovor Vijeću, traživši od Tužilaštva da im najmanje 10 dana prije ispitivanja omogući otkrivanje podataka o zaštićenim svjedocima, a ne samo dan ranije, kako je Optužba najavljivala.
Odluku o ovom zahtjevu Sudsko vijeće će naknadno donijeti.
Iznošenje uvodnih riječi Državnog tužilaštva i Odbranâ zakazano je za 8. septembar 2010. godine.