Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH pregovara o sporazumu o priznanju krivice sa Vasom Todorovićem prema kojem bi odustali od kvalifikacije genocid, te ga optužili za zločin protiv čovječnosti.

Odbrana, koja prihvata sporazum, tvrdi da bi njihov branjenik pristao na saradnju sa Tužilaštvom i da svjedoči u drugim predmetima.

Tek ukoliko Sud prihvati dokaze koje Tužilaštvo namjerava prezentirati na početku postupka, steći će se uslovi za izmjenu optužnice i potpisivanje sporazuma.

U postojećoj optužnici stoji da je Todorović “saučesnik u genocidu” počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici. Prema navodima optužnice, on je 13. jula učestvovao u zarobljavanju i ubistvu više od 1.000 Bošnjaka u skladištu u Kravici, i to tako što je sprečavao da zarobljenici pobjegnu dok su drugi pucali na njih.

“U toku je postupak pregovaranja o priznanju krivnje. Definisani su svi elementi sporazuma. Tužilaštvo želi izmijeniti optužnicu u pogledu pravne kvalifikacije djela, što je zadnja smetnja za potpisivanje. To je razlog zašto želimo početi sa izvođenjem dokaza, i prvo prezentirati zapisnik o saslušanju Todorovića kao osumnjičenog”, rekao je tužilac Ibro Bulić.

Prema zakonskim odredbama, za zločin protiv čovječnosti se može izreći zatvorska kazna “ne kraća od 10 godina ili kazna dugotrajnog zatvora”, kao i za genocid.

Branilac Haris Bojić je istakao kako je Odbrana od početka tvrdila da Vaso Todorović nije počinio genocid.

“Smatramo da objektivno nema tih elemenata, a ove druge kvalifikacije koje su u igri, mi prihvatamo”, rekao je Bojić.

Naredno ročište je 13. oktobra 2008. godine, kada će biti pročitana optužnica te iznesene uvodne riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu