Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac Novaka Đukića iznio je Sudskom vijeću prijedlog da se optuženom umjesto pritvora izrekne “mjera obezbjeđenja u vidu jamstva”. Kao garanciju da neće pobjeći, Đukić je ponudio stan u kojem živi njegova porodica, te stan svog prijatelja.

Sud će odluku donijeti naknadno.

Tužilaštvo tereti Đukića da je, kao komandant Taktičke grupe Ozren pri Vojsci Republike Srpske (VRS), naredio granatiranje Tuzle 25. maja 1995. godine, kada je u ovom gradu poginula 71 osoba, a ranjeno ih preko 200. Uhapšen je početkom novembra 2007. godine, od kada se i nalazi u pritvoru.

“Mislim da je prijedlog opravdan. Moj branjenik je ozbiljan i porodičan čovjek i sigurno neće svoju porodicu dovesti u situaciju da izgubi krov nad glavom. Ne bi ugrozio ni imovinu i porodicu svog intimnog prijatelja”, rekao je advokat Nebojša Pantić, te dodao da je optuženi spreman prihvatiti i druge mjere zabrane.

Sam Đukić je također naglasio kako se obavezuje da će ispoštovati sve zakonske mjere ukoliko mu Sudsko vijeće dozvoli da se brani sa slobode.

“Jasan stav Tužilaštva je da se mi protivimo ovom prijedlogu. Činjenica je da optuženi ima državljanstvo Srbije, a okolnost koja ukazuje na opasnost od bjekstva jeste i sama faza postupka u kojoj se nalazimo. Tužilaštvo je u poodmakloj fazi iznošenja dokaza i mislimo da dokazujemo svoju tezu da je optuženi postupio kako je navedeno u optužnici”, rekao je tužilac Mirsad Strika.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Viđali ga polovinom jula na lokacijama prema Žepi
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedoci Odbrane izjavili su da su Mileta Kosorića polovinom jula 1995. viđali na području prema Žepi.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Derviš Mehinović izjasnio se da nije kriv po optužnici koja ga tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Banovićima.
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića